Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Japonya'daki Deprem Felaketi ve Japonya Ekonomisi

Japon Hükümeti, 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48.9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Öte yandan Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa, ülke ekonomisinin ilk çeyrekte daralacağını öngördüklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Japonya'daki Deprem Felaketi ve Japonya Ekonomisi

Japon Hükümeti, 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin telafisi için 48.9 milyar dolar (4 trilyon yen) tutarında olağanüstü bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Söz konusu bütçenin bu ay sonunda parlamentoda onaylanması ve ardından Mayıs ayında uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Olağanüstü bütçenin, altyapının restore edilmesi ve geçici konut ihtiyacını karşılamak gibi konuları kapsadığı ifade ediliyor. Bütçenin 2.5 trilyon yeninin emeklilik fonlarından finanse edileceği kaydediliyor. Ülkede ayrıca vergi artışları da gündemde.

Daha fazla tahvil satmayacağını bildiren hükümet, ülkenin yeniden inşasının yaklaşık 25 trilyon yene mal olacağı öngörüsünde bulunuyor. Japonya, halihazırda ekonomisinin yaklaşık iki katına denk gelen bir borç yüküne sahip bulunuyor.

Bununla birlikte Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından durma noktasına gelen üretim nedeniyle ekonominin ilk ve ikinci çeyrekte daralacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Masaaki Shirakawa, elektrik kesintisi nedeniyle üretimdeki aksamaların ağustos ayına kadar devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Tokyo'nın kuzey doğusunda meydana gelen depremin ardından yaşanan nükleer kaza ve elektrik kesintileri fabrikaların üretimlerini durdurmasına neden oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) hafta içi açıkladığı '11 Mart 2011 Depreminden Sonra Japonya'nın Ekonomik Görünümü' raporunda, Japonya ekonomisinin bu yıl için yüzde 0.8, gelecek yıl ise yeniden yapılanma çalışmalarının etkisiyle yüzde 2.3 büyümesinin beklendiğini bildirdi. OECD geçen yıl kasım ayında açıkladığı tahminlerinde, Japonya ekonomisinin gelecek yıl yüzde 1.3 büyüyeceğini belirtmişti.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyadaki-deprem-felaketi-ve-japonya-ekonomisi_87018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!