Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Jean François Perouse Ernest Mamboury'yi Anlattı

19 Aralık tarihinde düzenlenen Çarşamba Semineri’ne araştırmacı Jean François Perouse katıldı. Aynı zamanda İFEA’ nın da başkanı olan Perouse, “sahip çıkılması gereken önemli bir İstanbul bilgini” şeklinde bahsettiği Ernest Mamboury hakkında bir konuşma yaptı.

yapi.com.tr / Zeynep Bâlâ Tunçer & Türkü Tunceri
Jean François Perouse Ernest Mamboury'yi Anlattı

Konuşmasına Mamboury’ nin hazırlamış olduğu ünlü “Ankara Turistik Rehberi” ile tanışma hikayesiyle başlayan konuşmacı, bu rehberin önemini belirterek konuşmasını sürdürdü.

Hayatını İstanbul’a adamış olan Ernest Mamboury; rehberi kendi çizimleri, kendi çektiği fotoğraflar ve kendi araştırmalarıyla hazırlamış. Aynı zamanda 1930-1953 yılları arasında Galatasaray Lisesi başta olmak üzere eğitim kurumlarında çalışmış olan Mamboury, İstanbul’u dünya çapında tanıtmış bir araştırmacı.

Konuşmasına Mamboury’nin az bilinme nedenleriyle devam eden Perouse; onun hakkında İstanbul Ansiklopedisi başta olmak üzere, yazılmış olan küçümseyici yazıların olmasını, tek tip ve aşırı uzmanlaşmış profiller bekleyen akademi ortamı için çok fazla realist ve meraklı olmasını bu nedenlerin başında gösterdi. Bu sunumun amacının Mamboury ve İstanbul hakkında daha fazla araştırmaya yol açacak ipuçları vermek olduğunu söyledi.

Mamboury’nin hayatına ilişkin bilgiler de veren Perouse, araştırmacının kendini insan şakası olarak tarif ettiğini anlattı. Mamboury’nin 1899’un sonunda İstanbul’a geldiğini ve kent içerisinde birçok değişik yerde ikamet ettiğini anlatan Perouse, araştırmacının lisede görev yaparken her hafta bir İstanbul gezisi düzenlediğini ve sürekli fotoğraf çektiğini söyledi.

1929’da yayınlanan İstanbul Rehberi’nin oldukça önemli bir kaynak olduğuna dikkat çeken konuşmacı, Mamboury’nin Bursa, Yalova gibi örneklerin de bulunduğu birçok yayınlanmamış eserinin bulunduğunu belirtti.

Perouse, konuşmasının sonlarına doğru, Mamboury’nin hiç bilinmeyen bir özelliği olan; II. Dünya Savaşı sırasında bir grup Yahudi gencini kurtarıp, 3 yıl boyunca Filistin’e götürmeye çalışmasından bahsetti.

Mamboury’nin adının hep unutturulmaya çalışılmasından birkaç kez üstüne basarak bahseden konuşmacı, ölümünden hemen sonra çıkarılan mavi rehberlerin de büyük bir kısmının Mamboury tarafından hazırlandığını ancak ilk baskıdan sonra adının silindiğini belirtti.

Jean François Perouse, konuşmasının sonunda Mamboury’nin aynı zamanda bir arkeolog ve Türkçe’ye hakim bir çevirmen oluşundan,  Tarihi Yarımada’daki gerçekleşmiş yangınları tespit edip belgelemesinden ve haritalarının eşsizliğinden bahsederek konuşmasını noktaladı.

Seminerin videosuna ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jean-francois-perouse-ernest-mambouryyi-anlatti_103619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!