Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Fazla Mesai Var; Ama Ücret Yok

Soma'da Madenci Anıt Mezarı...

Soma Kömür İşletmeleri'nden Kritik Karar

Soma'nın 'Sorumluluk İmzası' Sahteymiş

TMMOB Soma Raporunu Açıkladı

Bakanlıktan, "İnceleme Talebi"ne...

Soma'da Üretime Açılan Ocakta...

Soma'daki Müfettişlere Soruşturma...

Soma Müfettişlerine Mahkeme Yolu

Soma'da Maden Yine Can Aldı

Soma Soruşturmasının Seyrini...

Soma'da İncelemeler Tamamlandı

Soma’da Yanıt Aranan 25 Soru!

Foto: Ertuğrul Bilir (solda) ve Zafer Güzey

"Her An Yeni Katliamlarla...

301 Cana 602 Konut

Yargıtay’dan Maden Kazasına...

‘Soma Felaketinin Nedeni Depremcikler’

Soma'da Hayatını Kaybeden...

"İstediğimiz Evraklar Verilmedi"

Facia Ocağın Teslimine İtiraz

Soma'da 'Acele' Kamulaştırma Kararı

Binlerce Kişi Çalışıyor, Bir...

Soma'daki Madende İnceleme Tamamlandı

Somalı Madencilere İlk Ödemeler Yapıldı

"Soma Ödemeleri 18 Temmuz'a...

Soma Bu Kez Hava Kirliliği ile Uğraşıyor

Soma Hesaplarında Ne Kadar Para Var?

Soma'da 'Defteri' Kitabına Uydurmuşlar

Soma Kömür’den İlginç Savunma

TOBB'dan Soma için 16,8 Milyon Lira

Yaralanan İşçiden Soma İnşaat'a Dava

"Şartlar Oluşursa Soma Madeni Açılır"

Soma'da İşçi Cinayetlerine 'Dur' Dediler

Soma Hala Yanıyor!

Soma Faciası 5 Ay Boyunca...

Soma'da Madenciler İsyanda

Maden Mühendisleri Odası Yöneticisine...

Mühendis ve Mimarlar Soma'da Yürüdü

Yıldız: "Soma'daki Madenden...

"Soma Faciasının 'Son Uyarı'...

Foto: DHA

Soma’da Madencilerin Sessiz Yürüyüşü

İnşaat Sektörü 'Soma Dersini'...

Soma'ya Yeni Bir Termik Santral...

Soma'da Can Yakan Belge!

Soma'dan Daha Kötü 400 Ocak

Soma'da Tüm Madenler Denetlenecek

Soma Kömürleri'nin İşlettiği...

Jeoloji Mühendislerinden Çarpıcı Soma Raporu

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın (JMO) Soma’da 301 işçiye mezar olan maden kazasıyla ilgili hazırladığı raporda, dayıbaşıların işçilere hem mali hem de idari vesayet uyguladığına dikkat çekildi. Olaya ilk anda müdahale eden ekiplerin ise kuru kalabalık ve seyirci olmaktan öteye geçemediği, hatta çalışmaları engellediği belirtildi.

yapi.com.tr
Jeoloji Mühendislerinden Çarpıcı Soma Raporu

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, JMO, Soma’daki facianın tüm yönlerini uzman teknik ekiple inceleyerek 32 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporda özetle şu noktalara dikkat çekildi:

Saklandı, küçük gösterildi

“Soma’da yaşanan facia 13 Mayıs 2014 tarihinde saat 15.10 civarında olmasına rağmen konunun saat 18.00 civarında kamuoyuna duyurulmuştur. Yaşanan facianın üzerinden dört saat gibi önemli bir zaman dilimi geçmesine rağmen yetkili kişiler ve işletme sahiplerinin ya konuyu kamuoyundan saklamak ya da meydana gelen faciayı küçük göstermek amacıyla yanlış bilgilendirdikleri görülmüştür. Facianın boyutlarının gece yarısına doğru anlaşılması, ilk yardım için belediyelerin itfaiye ve zabıta birimleri olay mahalline intikal ettirilmiştir. Kapalı maden ocağı gibi oldukça riskli alanlarda arama kurtarma faaliyetlerinde yeterli eğitim ve donanıma sahip olmayan birim elemanlarının tahliyesi çalışmalarına katılamayacakları anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu birimler kuru kalabalık ve seyirci olmaktan öteye geçemediği gibi yapılan çalışmaları engeller duruma düşmüştür. Ocakta yaşanan can pazarının zamana karşı yarıştaki önemi kavranamamış, ilk müdahale ve kurtarma çalışmalarında geç kalındığı izleniminin doğmasına neden olmuştur.

Yol geçen hanına döndü

Çalışmaların tamamlandığı güne kadar geçen 5 gün içinde kapalı ocakta kaç işçinin tertip edildiği, bu işçilerin kimler ve hangi çerçevede maden işletmesinde çalıştığı, isimleri, görev alanları açıklanamamıştır. Gerek acil durum yönetiminden sorumlu bakan gerekse şirket yetkilileri tarafından konunu açıklanmamış olması kamuoyunda çocuk işçi çalıştırılması, göçmen işçilerin olduğu, yaşamını yitirenlerin çok daha fazla olduğu gibi söylemlerin çıkmasına zemin hazırlamıştır. Aradan geçen zaman zarfından söylemlerin yanlışlığına ilişkin toplumda oluşan kaygı ve endişeler giderilmemiştir. Bakanın yakınlarından haber alamayan, kaybeden ve ulaşılamayan kişilerin isimlerinin AFAD’a bildirmeleri şeklindeki demeci toplumun doğru bilgilendirilmediği kaygısını arttırmış, hatta çıkan söylentilerin doğru olduğu algısını pekiştirmiştir. Bu durum olay yerinde yapılan görüşmelerde açık biçimde teyit edilmiştir. Yaşanan durum günümüz bilgi ve teknoloji çağında 15-20 dakika gibi kısa süre içinde toplumla paylaşılması gereken basit bir bilginin dahi sorun alanı haline dönüştüğünü, maden ocaklarına yetkisiz kişilerle gerekli güvenlik önlemleri alınmadan her kesimden insanın girip çıktığı, ocakların yol geçen hanına döndüğü izleniminin doğmasına neden olmuştur. Soma Holding’in bölgede dört ocakta çalışmayı sürdürdüğü, bu ocaklarda toplam 6 binin üzerinde işçinin çalıştırıldığı ifade edilmiştir.

Prim adında fazla mesai

İncelemelerde Soma’da yaygın olarak dayıbaşı sistemiyle işçi temin edildiği; dayıbaşıların hem işletmeden ücret aldığı, hem de getirdikleri her işçi üzerinden kendilerine ödeme yapıldığı anlaşılmıştır. Dayıbaşıların işçiler üzerinde hem idari hem de mali vesayet uygulayarak baskı kurduğu, işverenlerin işçilerin verimliliklerini arttırma adına bu sistemi destekledikleri belirtilmiştir. Prim uygulaması adı altında verilen teşvik primleri yüzünden işçilerin sağlıklarını hiçe sayarak zaman zaman ağır iş kolunda 15-16 saat çalıştırıldıkları da vurgulanmıştır.

Görevliler el çektirilsin

Teknik nezaretçi tarafından yürütülen iş güvenliğine ilişkin işlemler kaldırılmalı, maden işletmelerinde işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin özel düzenlemeler yapılmalıdır. TKİ ile Soma Kömür arasındaki sözleşmeye göre asıl işveren TKİ’dir. Dolayısıyla denetimlerde birinci derecede sorumlu olan Çalışma Bakanlığı’dır. Enerji Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı yetkililerinin birinci derecede sorumlu tutulması gerektiği açıktır. Enerji Bakanlığı’ndaki kişilere yönelik idari ve hukuki işlemler başlatılmalı, süreç tamamlanana kadar görevlerinden el çektirilmelidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/jeoloji-muhendislerinden-carpici-soma-raporu_122724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!