Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Jeotermalde Devrim Yaptık

Tüm dünyada yıldızı parlayan alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, İzmir'de de büyük yükseliş gerçekleştirdi. İzmir Valiliği tarafından 1996'da Balçova'da kurulan İzmir Jeotermal A.Ş, 2005'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 7 milyon TL'lik katkı ile yüzde 50 sermaye ortağı olması sonrasında, gücünü artırarak önemli işlere imza attı.

Yeni Asır Gazetesi
Jeotermalde Devrim Yaptık

Tüm dünyada yıldızı parlayan alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, İzmir'de de büyük yükseliş gerçekleştirdi. İzmir Valiliği tarafından 1996'da Balçova'da kurulan İzmir Jeotermal A.Ş, 2005'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 7 milyon TL'lik katkı ile yüzde 50 sermaye ortağı olması sonrasında, gücünü artırarak önemli işlere imza attı. Şirket 4 yılda Balçova ve Narlıdere'deki abone sayısını 7 bin 500'ten 25 bine çıkarırken ısıtılan bölge miktarı 14 bin 500 konuta eşdeğer alandan 34 bin 100 konuta eşdeğer alana yükseltildi.

Balçova ve Narlıdere'deki eskiyen jeotermal hattının büyük bölümünü de yenileyen şirket, bu sayede kaçak oranını günlük 350 metreküpten 4 metreküpe indirmeyi başardı. Yenileme sayesinde jeotermal hattındaki yıllık patlak sayısı da 360'tan 10'a indirildi. Balçova'da 4 yılda 5 yeni kuyu daha açarak kent merkezindeki toplam kuyu sayısını 16'ya yükselten şirket, Seferihisar'da yıllar önce açılıp kaderine terk edilen 3 jeotermal kuyusunu da Maden Tetkik Arama Kurumu'ndan (MTA) devraldı ve üstüne 4 yeni kuyu daha açarak önemli yol katetti. Bu arada gelirini de yükselten İzmir Jeotermal A.Ş, 2005'te 5 milyon 481 bin TL olan cirosunu, 2008'de 14 milyon 655 bin TL'ye yükseltti.

Sistem yenilendi

İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun tam destek verdiği İzmir Jeotermal A.Ş, iki kurumun ortaklık anlaşması imzaladığı 2005'ten sonra büyük değişim yaşadı. İlk iş olarak 1996'da Balçova ve Narlıdere'ye döşenen jeotermal hattının büyük bölümünü yeniledi. Balçova'daki eski sistemin yüzde 80'ini, Narlıdere'deki eski sistemin ise yüzde 50'sini yenilediklerini belirten İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Ali İçhedef, "Sistemi yenilememiz, çok büyük bir rahatlama getirdi. Daha önce günlük 350 metreküp sıcak su kayıp kaçak olarak yeraltına giderken şimdi bu miktar 4 metreküpe indi. Ayrıca borularda yılda 360 kez meydana gelen patlak sayısı da 10'a düştü. Bunun yanısıra 'reenjeksiyon' adını verdiğimiz kullanılan sıcak suyu tekrar kuyulara verme işleminde de yüzde 35'ten yüzde 85'e çıkmayı başardık. Öte yandan yenilediğimiz hattımızı bilgisaylarlı otomasyon sistemi altına aldık. Şimdi hattın basıncını bilgisayardan takip ederek olumsuzluklara daha kısa sürede müdahale edebiliyoruz. Yapılan çalışmalar sayesinde hem tasarruf sağladık, hem de sistemimizi yenilemiş olduk" diye konuştu.

Ciro yükseldi

İzmir Jeotermal A.Ş, en fazla konutu ısıttığı Balçova'da son dört yılda 5 kuyu açarak Balçova ve Narlıdere'deki kuyu sayısını 16'ya çıkardı. Kuyuları açmak için 2 milyon 280 bin TL harcayan şirket, kuyulardan 16 bin konuttan fazla alanı ısıtacak sıcak su kaynağı elde etti. 16 bin konutun ısıtılması ile elde edilen yıllık gelir miktarının 12 milyon TL civarında olduğunu belirten Genel Müdür Ali İçhedef, "Yapılan harcamaya oranla elde edilen gelir çok daha fazla oluyor. Bu da şirketimizin cirosunun artmasına yol açıyor. Yaptığımız çalışmalar sayesinde şirketimizin cirosunu artırmayı başardık. 2005'te 5 milyon 481 bin TL olan İzmir Jeotermal A.Ş cirosu, 2008'de 14 milyon 655 bin TL'ye yükseldi" dedi.

Seferihisar'a elektrik santralı

Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklığının ardından İzmir Jeotermal A.Ş, Seferihisar'da 90'lı yılların başında açılıp kaderine terk edilen 4 jeotermal kuyusuna da el attı. Kuyuların sahibi Maden Tetkik Arama (MTA)Enstitüsü'ne 1 milyon 800 bin TL ödeyen şirket, kuyuları ve 33 kilometrekare büyüklüğündeki termal turizm teşvik alanı ilan edilen sahanın 49 yıllığına kullanım hakkını aldı. Geçmişte açılan 4 kuyudan 3'ünün kullanılabilir durumda olduğunu tespit eden şirket, bölgede 4 yeni kuyu daha açtı. Açılan kuyulardan 140 derece sıcaklıkta su elde eden şirket, uzmanlara bölgenin rezervi ile ilgili çalışma yaptırdı.

Görüşmeler sürüyor

Seferihisar'a ilk olarak 2 bin 400 konutun elektriğini karşılayabilecek 6 megavatlık bir elektrik santralı kurulacak. Bu konuda yerli ve yabancı enerji şirketleriyle santral yatırımı konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi. Elektrik santralına 140 derece verilecek olan sıcak su, 85 derece olarak çıkacak. Bu sıcaklıktaki su, ya 240 dönümlük seraya ya da 2 bin konutun ısıtmasına aktarılacak. Tercihe göre sera ya da konut ısıtmasında kullanılan su, 50 derece olarak çıkacak. Bu su da kurulacak termal tesis ve otellerde kullanılabilecek. Kapiseteye göre bölgede kurulacak 200'ün üzerinde tesise su verebileceklerini belirten İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Ali İçhedef, "Termal tedavi merkezleri için 45-50 derece sıcaklıkta suya ihtiyaç var. Bunu da enerji santrali, sera ya da konut ısıtmasının ardından geri alacağımız suyla karşılayabiliriz. Seferihisar'da çalışmalarımızı da emin adımlarla sürdürüyoruz. Bölge gelecekte önemli bir turizm cazibe merkezi olacak" dedi.

Neler yapıldı?

* 4 yılda abone sayısı 7 bin 500'den 25 bine çıkarıldı.
* 4 yıl önce 14 bin 500 konuta eşdeğer alan ısıtılırken, şimdi 34 bin 100 konuta eşdeğer alan ısıtılıyor.
* 4 yılda jeotermal hattının yenileme çalışmaları sayesinde kaçak oranı günlük 350 metreküpten 4 metreküpe indirildi.
* Jeotermal hatlarındaki yıllık patlak oranı 360'tan 10'a düşürüldü.
* 4 yıl önce 5 milyon 481 bin TL olan İzmir Jeotermal A.Ş cirosu, 2008'de 14 milyon 655 bin TL'ye yükseldi.
* 4 yılda Balçova'da 5 yeni jeotermal kuyusu daha açılarak kent merkezindeki kuyu sayısı 16'ya çıkarıldı.
* Seferihisar'da uzun yıllar önce açılan 3 jeotermal kuyusu MTA'dan devralınırken şirket tarafından 4 kuyu daha açıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermalde-devrim-yaptik_73219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!