Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak İmara Af Yok

Hazırlıkları süren İmar ve Şehirleşme Kanunu Taslağıyla, kaçak yapı ve imara aykırı uygulamalarda, sorumluluk ve cezai yaptırımlar artırılacak.

Türkiyeb>Hazırlıkları süren İmar ve Şehirleşme Kanunu Taslağıyla, kaçak yapı ve imara aykırı uygulamalarda, sorumluluk ve cezai yaptırımlar artırılacak.

Taslak ile yerel yönetimlere, yetkilerini sağlıklı kullanabilmeleri için yeterli sayıda teknik eleman bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Taslakla, müteahhitlik tanımı yeniden yapılırken, şehir plancıları ve harita mühendislerinin de “mesleki zorunluluk sigortası” yaptırmaları isteniyor. Türkiye’deki bütün yapıların ruhsata tabi tutulması ve yapı denetim kuruluşlarınca denetlenmesi ile imar mevzuatındaki cezaların caydırıcı hükümlerle yeniden düzenlenmesi öngörülen yasa taslağında, kaçak yapı ve imara aykırı uygulamalarda, sorumluluklar ve cezai yaptırımlar artırılıyor ve belirginleştiriliyor. Taslak uyarınca, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, her tür ve ölçekteki planlar ile düzenlemeleri, yapı ruhsatı veya yapı kullanma izin belgeleri ve eklerini inceleyebilecek. Taslakla ayrıca, herhangi bir bölgenin imar planını yapmadan önce ‘afet haritası’ hazırlama zorunluluğu getiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-imara-af-yok_9188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!