Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Kat Patlaması

İstanbul’da kamu arazilerine kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu ilçe olan Sultanbeyli’de, son günlerde görülmemiş bir inşaat faaliyeti yaşanıyor. Seçim öncesinde hemen her mahallede genç yaşlı herkes, evlerine kaçak ek kat çıkmak için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, "Seçim öncesinde çok büyük bir inşaat

Milliyet Gazetesi
2 Kaçak Kat Patlaması

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul’da kamu arazilerine kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu ilçe olan Sultanbeyli’de, son günlerde görülmemiş bir inşaat faaliyeti yaşanıyor. Seçim öncesinde hemen her mahallede genç yaşlı herkes, evlerine kaçak ek kat çıkmak için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, "Seçim öncesinde çok büyük bir inşaat patlaması yaşandığı doğru. Ama ekiplerimiz tutanak tutuyor. Kimsenin kaçak yaptığı ev yanına kalmayacak, yıkım yapılacak" dedi.

İlçe şantiye gibi

Yüzde 95’i imar sorunu yaşayan ve İstanbul’da kaçak yapılaşmanın en yoğun görüldüğü ilçe olan Sultanbeyli son 1 aydır müthiş bir hızla betonlaşıyor. Seçimler öncesinde kaçak yapılarına kat çıkmak için kolları sıvayan aileler, sabah akşam demeden inşaatlarda çalışıyor.

1985 yılında 3 bin 600 nüfuslu bir köy iken, bugün yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı bir ilçe olan Sultanbeyli’nin 15 mahallesinde de adeta bir inşaat seferberliği gözleniyor. İlçenin hemen her mahallesinde gözle görülür inşaat artışının yanında, belediye ekiplerinin yıkımlar yaptığı görülüyor. Belediyeye 1 yıl içinde başvurarak kamu arazisindeki evlerine kat çıkmak isteyen vatandaşlar, işgaliye adı altında ödedikleri parayla izin aldıklarını savunuyor. Vatandaşlar, mahallesine ve inşaata göre değişen rakamlarla belediyeye 500-5 bin TL arasında para ödediklerini öne sürüyor.

Yıkım ekiplerinin geçen hafta, kaçak inşaatları yıkmak için gittiği ancak mahallelilinin tepkisiyle karşılaşınca yıkım yapmadan ayrıldığı Battalgazi Mahallesi’ndeki gecekondu sahipleri, bir ay öncesine kadar bedel ödeyerek izin aldıklarını ama şimdi yıkım tehdidiyle karşılaştıklarını söyledi.

Battalgazi Mahallesi’nin yanında, Abdurrahman Gazi, Ahmet Yesevi, Mecidiye, Hamidiye, Necip Fazıl, Yavuz Selim, Mimar Sinan, Mehmet Akif ve Hasanpaşa gibi mahallelerde de yoğun yapılaşma görülüyor. Hasanpaşa Mahallesi’ndeki gecekondusunun çatı katı için belediyeye 4 bin TL para ödediğini söyleyen Harun Üneş, "2004 seçimleri öncesinde AKP adayı, 2 yıl içinde herkesin tapuya kavuşacağını vaat etmişti. Herkesten belirledikleri bedelleri aldılar. Ama ne tapumuzu verdiler ne de  bir çalışma yaptılar" dedi. Alparslan Yaşaroğlu ise, "Bu insanların hepsi gecekondularına tapu verileceğine inanarak, AKP’ye seçim kazandırdı" diye konuştu.

Yıkım yapılacak

AKP tarafından 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olarak gösterilmeyen Belediye Başkanı Alaattin Ersoy ise, "Seçim öncesinde çok büyük bir inşaat patlaması yaşandığı doğru. Ama ekiplerimiz, inşaat hakkında tutanak tutarak belirliyor. Bunlar savcılığı veriliyor. Kimsenin kaçak yaptığı ev yanına kalmayacak, yıkım yapılacak" dedi. Belediyenin şimdiye kadar 700’ün üzerinde kaçak inşaat hakkında tutanak tuttuğu ve bunun savcılığa intikal ettirildiği belirtildi.

Yıkımı protesto etmişlerdi

Sultanbeyli halkı, 26 Ocak’ta belediyeye giderek yıkımları protesto etmiş, "kendilerinden alınan paraya rağmen yıkım yapılacağı söylentilerine cevap vermediğini" söyledikleri Başkan Ersoy’u AKP ilçe teşkilatına şikayet etmişti. 2004 seçimlerinde AKP adayı olarak seçimi kazanan Ersoy’un söz vermesine rağmen kamu arazilerine yapılan gecekonduların tapu sorununu çözemediğini savunan vatandaşlar, Sultanbeyli Belediyesi’ne ödedikleri "işgaliye" paralarının makbuzlarını basın mensuplarına göstermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-kat-patlamasi_67098.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Seçimlerden önce kaçak inşaat yapılmasına göz yummayıp, gereğini yaptığımız zaman adam oluruz. YANITLA
  • Sultanbeyli sorunları için gereken mücadelenin verilmediğini düşünüyorum. Çünkü İstanbul'un hemen her yerinde tapu ve imar sorunları bitti fakat Sultanbeyli'de maalesef bir türlü ilerleme sağlanamamadı. Bu da Sultanbeyli Belediyesi'nin gereken çabayı göstermemesinden kaynaklanıyor. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!