Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaçak Kazıda Ortaya Çıkan Eserler Müzede Sergilenecek

Milas'taki operasyonda bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahit, Türkiye Kömür İşletmeleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa kurulacak müzeye konulacak. Mezar odası ve lahitin bulunduğu bölge kamulaştırılacak ve ‘kentsel dönüşüm projesi’ uygulanarak bölge gecekondulardan da temizlenecek. Kaunos antik kenti kazı başkanı Prof.

yapi.com.tr / AA
Kaçak Kazıda Ortaya Çıkan Eserler Müzede Sergilenecek

Fotoğraf: Kenan Gürbüz

Jandarma ve polis ekiplerince Milas'ta düzenlenen operasyonda bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulacak müzede sergileneceği bildirildi.

Zeus Tapınağı'nın üzerindeki Menandros Anıtı'nın alt kısmındaki noktaya denk gelen ve 2 bin 400 yıllık olduğu düşünülen mezar odası ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan çalışmalar sürüyor.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir heyet, mezar odası ve lahitin bulunduğu Milas'ta, TKİ yetkilileriyle bir dizi incelemede bulundu. Yapılan incelemenin ardından, “Öncelikli olarak eserlerin bulunduğu alanın kamulaştırılma işlemi yapılması, kamulaştırma işleminin ardından eserlerin bulunduğu alanın müze haline getirilmesi, işin kontrolörlüğünün, ihalesinin, müzenin düzenlenmesinin, kamulaştırma işlemlerinin ve yapılacak olan kazıların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesine” karar verildi. Bununla birlikte “Bölgeye kurulacak olan müzenin 2011 yılında tamamlanması için çalışmalara hız verilmesi, arkeolojik alan içindeki kazılara ara verilmeden devam edilmesi, bölgeye kurulan müzenin, Türkiye turizmine hizmet vermesi ve müzede 2 bin 400 yıllık mezar odası, lahit ve yapılacak olan kazılarda ortaya çıkartılan eserlerin sergilenmesi düşünüldü. Bu kapsamda “Bölgedeki arkeolojik alanın düzenlenmesi için yapılacak olan kamulaştırma çalışmalarında 'Kentsel Dönüşüm Projesi' uygulanmasına, bölgenin aykırı uygulamalar ve gecekondulardan temizlenmesi ile müzenin yapımı ve kamulaştırma işleminin TKİ tarafından finanse edilmesine'' karar verildi.

Dünyada bir ilk olacak

Bölgede başlatılan kazılara bilimsel danışmanlık yapan 4 kişiden biri olan Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, lahit ve mezarın bulunduğu bölgede başlatılan koruma çalışmaları ile kazıların sürdüğünü belirterek, ''Bölgede bir müze açılması ve bulunan eserlerin yerinde sergilenmesi için çalışmalarımız sürüyor. Oluşturulacak olan müzede, geleneksel antik doku yerinde sergilenecek. Bölgede kurulacak olan müzenin çekirdeğini mezar ve lahit odası oluşturacak'' dedi.

Proje kapsamında hayata geçilecek olan arkeolojik park çalışması ve oluşturulacak müzenin dünyada bir ilk olacağını dile getiren Işık, ''Projenin hayata geçirilmesi onuru Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve TKİ'ye ait olacak. Kazıda görev yapan arkeolog ve mimarlar şimdiden bunun sevincini yaşıyoruz. Bölgede görev yapan 4 bilimsel danışman, bu süreç boyunca görev yapmaya devam edecek'' diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: arkeoloji kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-kazida-ortaya-cikan-eserler-muzede-sergilenecek_83427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!