Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Yapılara Uydu Takibi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul genelinde seçim döneminde yapılan bütün kaçak yapıların uydudan takibe alındığını bildi

NTV-MSNBC
Kaçak Yapılara Uydu Takibi

b>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul genelinde seçim döneminde yapılan bütün kaçak yapıların uydudan takibe alındığını bildirdi.

Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak, yapılan kaçak binaları tespit ederek ilgilileri ikaz ettiklerini ve yıkım konusunda da ilçe belediyelerine lojistik destek vereceklerini de belirtti.

Kadir Topbaş, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi ile makamında yaptığı görüşmeden sonra, basın mensuplarının kaçak yapılarla ilgili sorularını yanıtladı. İSKİ’nin havzalardaki kaçak yapıların tespitine ilişkin uydu takip projesini İstanbul genelinde oluşturduklarını anlatan Topbaş, “Bütün her noktadaki kaçak yapıları tespit ediyoruz. Bunu Başbakan da özellikle istedi. Kaçak yapılarla ilgili ciddi mücadele başlayacak. Yasal düzenlemelerin yapılması konusunda Ankara’da çalışmalar var” dedi.

“LOJİSTİK DESTEK VERECEĞİZ”
Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak, yapılan kaçak binaları tespit ederek ilgilileri ikaz ettiklerini ve yıkım konusunda da ilçe belediyelerine lojistik destek vereceklerini söylediklerini kaydederek, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in bu konuda kendilerinden ekipman istediğini ve bu yöndeki hazırlığın da yapıldığını bildirdi. Seçim döneminde yapılan yüzlerce kaçak yapı olduğunu ve birçok ilçede bunu tespit ettiklerini vurgulayan Topbaş, bu konuda duyarlı belediye başkanlarının müdahaleleri olduğunu söyledi.

TAPULARA ŞERH KONULACAK
Kadir Topbaş, bu tür yapıların seçim döneminde yaşanan boşluktan faydalanılarak yapıldığına da dikkati çekerek, “Mevcut başkanın aday olmamasından, otorite boşluklarından kaynaklanan sıkıntılar yaşanıyor. Son güne kadar başkanlar görevlerinin başında. Bu işin takipçileri olmalılar. Bu boşluk olunca, fırsatçılara gün doğuyor. Bunun da yanlarına kalmaması lazım. Bu binaların yıkılması noktasında gerekli yasal işlemler yapılacak. Biz tespitlerimizi hem ilçe belediyelerine, hem de Valilik kanalıyla İçişleri Bakanlığı’na gönderiyoruz. Yaptıranlar da suçlu bu konuda. Onlara da müdahale edilmesi lazım. Başta başkan ve tüm teknik kadroların yasal sorumluluğu var. Yeni yasal düzenlemede yapanlar da ceza alacak. Ayrıca, tapulara şerh konulacak ve bu yapıları alacak olanlar da yapının kaçak olduğunu bilecek.” dedi.

GÖZ YUMANLAR HAKKINDA DAVA
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “kaçak binaların yapılmasına göz yumanlar hakkında dava açılacak mı?” sorusu üzerine de “Tabii” dedi. “İnsanların kurallı bir şehre ve hak ettiklerine razı olması gerektiğini” ifade eden Topbaş, “Kenti kirletmeye, çirkinleştirmeye kimsenin hakkı olmadığını insanlar bilmeli” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-yapilara-uydu-takibi_11173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!