Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Yapıya Su Konforu

Yapı kullanma izin belgesi olmayan ve ruhsatsız yapılara geçici olarak elektrik, su bağlanabilmesini sağlayan yasa, İzmir'de binlerce konut sahibini harekete geçirdi. 30 bine yakın konut sahibi, yeni yasa sonrasında evlerine su bağlatmak için İZSU Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.

Yeni Asır Gazetesi
Kaçak Yapıya Su Konforu

Yapı kullanma izin belgesi olmayan ve ruhsatsız yapılara geçici olarak elektrik, su bağlanabilmesini sağlayan yasa, İzmir'de binlerce konut sahibini harekete geçirdi. 30 bine yakın konut sahibi, yeni yasa sonrasında evlerine su bağlatmak için İZSU Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Taleplere yetişmek için mesai saatleri dışında ve hafta sonu da su bağlamaya devam ettiklerini belirten İZSU yetkilileri, bir süre daha devam edecek yoğunluk nedeniyle vatandaşlardan sabırlı olmalarını istedi.

Süreç uzadı

Temmuz 2008 tarihinde, 5784 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 25. maddesi ile 3194 Sayılı İmar Kanunu'na eklenen geçici 11. madde yürürlüğe girdi. Böylece, yapı kullanma izin belgesi olmayan ve ruhsatsız yapılara geçici olarak elektrik, su bağlanabilmesi sağlandı. Yasa, 12 Ekim 2004 tarihinden önce yapıldığı belgelenen ruhsatsız yapılara da su bağlatma izni verdi. 2008 Eylül ayından bu yana İZSU Genel Müdürlüğü'ne, yeni su aboneliği için 29 bin 288 başvuru yapıldı. 11 bin 282 yapının ise suyu bağlandı. Yetkililer, su aboneliği başvurularının yasanın yürürlüğe girmesiyle, dört kat arttığını, yoğunluk nedeniyle sürecin uzadığını belirtti. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, taleplere yetişmek için mesai saatleri dışında ve hafta sonu da su bağlama işleminin devam ettiğini bildirdi.

Vatandaşlar sabırlı olmalı

Daha önce ayda ortalama bin başvuru aldıklarını, bir hafta içerisinde su bağlayabildiklerini bildiren İZSU yetkilileri, "Başvurular 4 kat arttı. Özellikle Karşıyaka Yamanlar, Cumhuriyet, Gümüşpala Mahalleri ile Konak Limontepe, Eskiizmir, Buca Kuruçeşme'den yoğun başvuru alıyoruz. Burada yaşayan vatandaşlarımıza en kısa sürede cevap verebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yoğunluk geçene kadar vatandaşlarımızdan sabırlı olmalarını diliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-yapiya-su-konforu_66087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!