Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaddafi Bildiğimiz Kaddafi Müteahhit Alacak Peşinde

Yaşanan ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için başta Libya olmak üzere Kuzey Afrika'ya yüzünü dönen Türk müteahhitleri, bugüne kadar 20 milyar dolar iş üstlendikleri Libya'da paralarını almakta yine sıkıntı yaşıyor. Ayrıca Libya hükümeti, yürütülen işlerin sözleşmelerinin imzalandığı tarihten bu yana demir çimento, enerji maliyetlerinin

Sabah Gazetesi
Kaddafi Bildiğimiz Kaddafi Müteahhit Alacak Peşinde

Yaşanan ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için başta Libya olmak üzere Kuzey Afrika'ya yüzünü dönen Türk müteahhitleri, bugüne kadar 20 milyar dolar iş üstlendikleri Libya'da paralarını almakta yine sıkıntı yaşıyor. Ayrıca Libya hükümeti, yürütülen işlerin sözleşmelerinin imzalandığı tarihten bu yana demir çimento, enerji maliyetlerinin düştüğü gerekçesiyle, müteahhitlerin sözleşme fiyatlarında indirime gitmek istiyor.

Krizle birlikte enerji ve inşaat malzemesi fiyatlarında yaşanan düşüşü gerekçe gösteren Libya hükümetinin sözleşme fiyatlarında indirime gitmek istediğini ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon toplantısında Libyalı yetkililerin sözleşmesi devam projelerde indirime gitmek istediklerini ve bu konuda Türk hükümetinden destek istediklerini ifade etti. KEK toplantısında, Erdal Eren'in Libyalı yetkililere, "Bu işler sözleşmelerle bağlanmış, bu konuda hükümeti niye işe karıştırıyorsunuz?" tepkisine, Libyalı yetkililerin de, "Alacaklarınız konusunda Türk hükümetini devreye soktunuz. Alacaklar söz konusu olunca hükümet devreye giriyor da, indirim söz konusu olunca neden girmesin" yanıtını verdiği öğrenildi.

'Ödemek istemiyorlar'

Gelişmeler üzerine Ankara'da geçen hafta Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile müteahhitlerin bir araya gelerek sorunları masaya yatırdıklarını anlatan Eren, şöyle dedi: "Sorunun çözülmesi için hükümeti harekete geçirmek istiyoruz. Libya'da yol, kamu binaları, altyapı işleri gibi konuları hükümet veriyor. Muhatap da Libya hükümeti. Petrol fiyatının düşmesi ve azalan petrol gelirleri nedeniyle, nereden nasıl kısıntı yaparız deyip, paraları ödemek istemiyorlar. Bazı konularda da sıkıntı var. Özellikle ihalelere giriş sürecinde." Eren, önümüzdeki günlerde Libya'dan gelecek bakan düzeyinde heyetle görüşerek sıkıntıları anlatacaklarını bildirdi.

Kamu Bakanı gelmişti

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye- Libya Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı için Temmuz ayında Türkiye'ye gelen Libya Kamu Hizmetleri Bakanı Muhammed Matuk ile yeni yüksek hızlı tren setinin test sürüşüne katılmıştı.

Libya indirimle rövanş alıyor

Türk Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla da Libya hükümetinin devam eden projelerde fiyat indirimi talep etmesini doğru bulmadığını belirterek, "Ancak bu sorun firmalarla Libyalı işverenler arasındaki bir sorundur. Bu sorunu firmalar kendileri oturup çözebilirler. Bu işe Türkiye Müteahhitler Birliği ya da hükümetin muhatap olması, taraf olması hem doğru değil hem hukuki değil. Geçmişte inşaat maliyetleri arttığında bazı Türk müteahhitleri Libya hükümetinden fiyat farkı talep etmişlerdi. Libya hükümeti de şimdi fiyat indirimi talep ederek rövanşı almak istiyor" dedi.

200 kişi ile Nisan 2009 çıkartması işe yaramadı

Libya hükümeti ile yaşanan bu kriz ilk değil. Nisan 2009'da Libya'ya dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile beraberinde 200 kişilik Türk işadamı nükseden krizleri de masaya yatırmak için çıkarma yapmıştı. Görüşmelerde yaşanan kriz süreçlerinin çözümü için temaslarda bulunulmuştu. Libya Yatırım Bakanı Muhammed Ali al Hojew, Türkiye'ye serbest ticaret anlaşması yapılması önerisinde bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaddafi-bildigimiz-kaddafi-muteahhit-alacak-pesinde-_71394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!