Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadifekale'de Yıkımlar Hızlandı

Kadifekale heyelan bölgesindeki evlerin Uzundere'deki TOKİ konutlarına taşınmasına yönelik olarak yürütülen kent yenileme projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kadifekale'de kamulaştırdığı konutların yıkımına dün de devam etti.

Yeni Asır Gazetesi
Kadifekale'de Yıkımlar Hızlandı

Kadifekale heyelan bölgesindeki evlerin Uzundere'deki TOKİ konutlarına taşınmasına yönelik olarak yürütülen kent yenileme projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kadifekale'de kamulaştırdığı konutların yıkımına dün de devam etti. 2007 yılı Eylül ayından bu yana İmariye, 19 Mayıs ve Kosova mahallelerinde 124 konutu yıkan Büyükşehir Belediyesi, dün de dar olması nedeniyle iş makinelerinin giremediği sokaklardaki 24 yapı için açtığı ihale sonucu elle yıkım çalışmalarını başlattı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yıkımlar için dün sabah erken saatlerden itibaren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler bölgede önlem aldı. Kamulaştırılıp boşaltılan evlerin yıkımına başlanırken, bazı evlerde halen kiracı olarak oturan vatandaşlar olduğu belirlendi. Sabah erken saatlerde yıkım ekiplerini karşılarında gören vatandaşlar ev tutmak için belediye yetkililerinden bir iki gün süre istedi. Fakat ekipler  sürenin uzatılmasının söz konusu olmadığını belirterek yıkım çalışmalarını başlattı.

Paraları ödendi

Belediye yetkilileri mülk sahipleri ile anlaşma sağlandığını ve söz konusu evlerin kamulaştırma bedellerinin aylar önce kendilerine peşin olarak ödendiğini söyledi. Evlerin boşaltılması için bu güne kadar birçok kez tebligat yapıldığını belirten yetkililer buna rağmen vatandaşların uyarılara kulak asmadığını söyledi. Son olarak 1 ay önce kapı kapı dolaşılarak evlerin boşaltılması yönünde vatandaşlara sözlü uyarıda bulunulduğunu belirten belediye yetkilileri, yıkım kararından geri adım atılmayacağını söyledi. Kiracıların yıkımı durdurma çabaları sonuçsuz kalınca polis nezaretinde yıkım ekipleri önce ev içindeki eşyaları boşalttı ardından da yıkım çalışmasına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yıkımların başladığı 2007 yılı Eylül ayından bu yana bölgede 124 konutun yıkıldığını, sokakların dar olması nedeniyle iş makinelerinin giremediği 24 ev için de elle yıkım ihalesi yapıldığını söyledi. Sırada kamulaştırılıp hak sahiplerine parası ödenen 112 konut daha bulunduğunu hatırlatan yetkililer yıkım çalışmalarına önümüzdeki günlerde de devam edileceğini söyledi.

Anne ile özürlü kızı sosyal konuta alındı

Sabah erken saatlerde Kadifekale'de yıkımı gerçekleştirilecek evleri tek tek kontrol eden ekipler 994 sokak 36 numarada Fatma Ekinci isimli kadının 25 yaşındaki özürlü kızı Aysun Ekinci ile birlikte aynı evi paylaştığını belirledi. Ekinci kocasının bir süre önce öldüğünü ve başka bir eve çıkacak durumlarının olmadığını, evlerinin yıkılması halinde sokakta kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirterek  yardım istedi. Ekinci ailesinin dramı yürek sızlatırken konu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır'a iletildi. Başkan Kocaoğlu'nun da bilgisi doğrultusunda Ekinci ailesinin belediyeye ait sosyal konutlardan birine yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Ailenin eşyaları yıkım ekiplerince sosyal konutlara taşındı. Böylece ailenin sokakta kalması da önlenmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadifekalede-yikimlar-hizlandi_65318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!