Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kadıköy Biyolojik Arıtma Tesisi İptal Edildi

İSKİ’nin Kadıköy rıhtımında ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapmak üzere geçtiğimiz yıl açtığı ihale iptal edildi. İhalesi iptal edilen rıhtımdaki arıtma tesisinin arazisi uzun süredir buraya yapılacak “Ulu Cami” projesi ile gündemdeydi.

yapi.com.tr
Kadıköy Biyolojik Arıtma Tesisi İptal Edildi

Marmara Denizi'nin kirleten atık suların ön arıtmadan geçtiği Kadıköy rıhtımındaki atıksu arıtma tesisini, ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürmek için İSKİ, 17 Ağustos 2017 tarihinde ihaleye çıktı. Belli istekliler arasında davet usulü ile yapılan ihaleye konu olan biyolojik arıtma tesisi gündeme daha önce cami projesi ile gelmişti. Sözcü'de yer alan habere göre; Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2015 yılında Kadıköy rıhtıma cami projesi hazırlamıştı. Cami için mevcut atık su arıtma tesisinin yanında bulunan ve İSKİ'nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanında kalan 30 bin metrekarelik dolgu alanı seçilmişti. Cami projesi; sahil şeridinde yoğun bir yapılaşmaya neden olacağı, çevrede çok sayıda cami bulunması nedeniyle bir ihtiyaç olmaması ve atık su arıtma tesisi ile yan yana olmasının yaratacağı sağlık ve güvenlik riskleri nedeniyle eleştiri konusu olmuştu. Kadıköy Belediyesi cami için yapılan plan değişikliğine dava da açmıştı.

Proje detayları yeterli değil
Tartışmaların odağındaki caminin yanı başında yapılacak biyolojik atıksu arıtma tesisi şimdi yeni bir karar ile gündemde. 17 Ağustos 2017'de düzenlenen ihale için İSKİ tarafından 25 Nisan 2018 tarihinde iptal kararı alındı. İptalin gerekçesi “Yapılan incelemeler sonucunda ihale dokümanında yer alan zemin etüdü ve onaylı proje detaylarının, isteklilerin fiyat tekliflerini sağlıklı oluşturabilmesi için yeterli olmadığı tespit edildi” olarak açıklandı. İSKİ’nin dosyasını yenileyerek önümüzdeki günlerde yeni ihale tarihini açıklaması bekleniyor.

Deniz kirliliği önlenecekti
İhale şartnamesine göre Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'deki mevcut kirlenmeyi azaltmak için Kadıköy'deki arıtma tesisi, biyolojik atıksu arıtma tesisine dönüştürülecekti. İşin süresi 900 gün yani 2.5 yıl olarak belirlenmişti. İhale dışı bırakılan şirketler ihaleyi Kamu İhale Kurulu'na da şikayet etmişti. Şirketler, kazı ve proje iş kalemleri tutarlarının ihale konusu işe benzer olan kısmının hesaplanmasında idarece izlenen yöntemin yerinde olmadığını savunmuşlardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-biyolojik-aritma-tesisi-iptal-edildi_165259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!