Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy'de Cavit Paşa Konağı da Yok Oluyor

Tarihi şeref ve önemi ile başlarsak... Atatürk çok az sayıdaki Kadıköy ziyaretlerinden beşini bu konağa gerçekleştirmiş, yemek ve düğün törenlerini onurlandırmış.

Hürriyet Gazetesi /Yalçın Bayerarihi şeref ve önemi ile başlarsak... Atatürk çok az sayıdaki Kadıköy ziyaretlerinden beşini bu konağa gerçekleştirmiş, yemek ve düğün törenlerini onurlandırmış.

Günümüzdeki önemi... Türkiye'nin şerefiyesi ve kıymetine paha biçilmekte zorlanılan en prestijli caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi üzerindeki bugüne kadar yok edilen 58 köşkten kalan son iki nadide parçadan biri olması... (Diğeri Suadiye Vakko Köşkü'dür.)

Yıldız kumandanı ünlü Cavit Paşa'nın konağı, geçmişin o görkemini sanki hiç hatırlamak istemiyormuş gibi birkaç ağacın arkasına saklanıyor şimdilerde. Bağdat Caddesi üzerinde Çatalçeşme ile Suadiye arasında bulunan bu konağın arka bahçesine, son kalan yeşil alana apartman yapılacak. Parkı daha önce hoyratça kullanılarak 14'er katlı üç bloktan oluşan, içinde yüzme havuzu ve tenis kortu bulunan bir site yapılmış ve adını 'Tahsin Coşkan Sitesi' koymuşlar. Atatürk'ün Çiftlik Müdürü ve daha sonra da Ziraat Bakanı olan Tahsin Coşkan...

Bugünlerde, bu site ile konağın arasında sıkışıp kalan ağaçlı küçücük bahçeye, "Ne yapsak ne etsek de buraya bir blok daha sığdırabilsek?" hesaplarının yapıldığı bu nadide parçanın son sahibi Ankaralı bir hukukçu Nurettin Daş... Hesap da şu: Konak ve site arasında kalan bahçe ruhsat alamıyor. Konağı yıkıp ama orijinaline uygun Bağdat Caddesi yönüne kaydırılmış olarak yeniden yapmak. Arkada çıkan yeterli alana bir blok daha yapmak!

Atatürk'ün Çiftlik Müdürü Tahsin Coşkan, çok sevdiği ancak bir türlü mutlu olamadığı konağını kızına, adını ise torununa bırakmış. Kızı, babasının adını taşıyan oğlunun ismini konağın parkında yükselen siteye vermiş. Torun Tahsin Coşkan ise birkaç yıl önce Caddebostan Sahilyolu'nda spor yaparken 43 yaşında dedesinin ve kendisinin adını taşıyan siteye, kenarındaki ağaçların arasında saklanmaya çalışan konağa ve hayata veda etmiş.

Şimdi, Bostancı'dan Kadıköy'e giderken her gün önünden binlerce kişinin geçtiği bu konak, arkasından kalleşçe vuruluyor adeta... Bir gün bakacağız ki yıkılıvermiş yere... Böylece Bağdat Caddesi'nin bir köşkü daha yok olanlar zincirine eklenmiş olacak. Vardı... Görkemliydi... Atatürk beş defa ziyaret etmişti diye anılacak.

Bizler çocuklarımızın, torunlarımızın soracağı "Neden koruyamadınız?" sorusuna ne cevap vereceğimizi şimdiden düşünürken, aynı cadde üzerindeki Tarım İl Müdürlüğü arsası satılacak diye kıyamet koparan sivil toplum örgütleri başta olmak üzere Kadıköy Kent Konseyi'ni ve Kadıköy Belediye Başkanı'nı göreve çağırıyorum.

"Bağdat Caddesi'ni düzenliyoruz" diye milyonlar çöpe atılırken, küçük bir köşke nasıl sahip çıkılamadı sorusuna verilecek tutarlı bir cevap olmalı.

(Mühendisler önceki gün ölçüm işine başlamışlardı.)

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyde-cavit-pasa-konagi-da-yok-oluyor_58400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!