Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy'de Kim Güçlü?

Hem CHP’nin hem de 15 yıldır başkanlık görevini yürüten Selami Öztürk’ün kalesi haline gelen Kadıköy’de yarış, CHP ile AKP arasında geçecek. AKP, tanınmış bir mimar olan Sinan Genim’le geçen seçime oranla daha iddialı hazırlanıyor. Kadıköy, seçime bu kez farklı bir yapıda girecek. Daha önce 28 mahallesi bulunan Kadıköy’ün 7 mahallesi yeni idari

Milliyet Gazetesi
Kadıköy'de Kim Güçlü?

Hem CHP’nin hem de 15 yıldır başkanlık görevini yürüten Selami Öztürk’ün kalesi haline gelen Kadıköy’de yarış, CHP ile AKP arasında geçecek. AKP, tanınmış bir mimar olan Sinan Genim’le geçen seçime oranla daha iddialı hazırlanıyor. Kadıköy, seçime bu kez farklı bir yapıda girecek. Daha önce 28 mahallesi bulunan Kadıköy’ün 7 mahallesi yeni idari yapılanma çerçevesinde ayrılarak, yeni kurulan Ataşehir’e bağlandı. Ayrılan yedi mahallede güçlü olması nedeniyle, AKP’nin Kadıköy’deki başarı şansı da azalmış görünüyor.

İçerenköy, Kayışdağı, Yenisahra, Küçükbakkalköy, İnönü, Atatürk ve Barbaros mahallelerinden, sadece, bugün Ataşehir’in merkezi konumundaki Atatürk mahallesinde CHP’nin oyları AKP’yi geride bırakıyor. CHP’lilere göre, AKP, "Kadıköy’ü nasıl olsa alamayacağız, Ataşehir’i kazanalım" stratejisine göre hareket ediyor.

Sahil tarafı CHP

Kadıköy’de kalan 21 mahallede CHP ciddi ölçüde ağır basıyor. 2004 seçimlerinde CHP ilçede yüzde 51.27 oy oranına ulaşırken, AKP yüzde 32.98’de kalmıştı. Mahalle ölçeğinde bakıldığında AKP; Fenerbahçe, Caddebostan, Bostancı, Suadiye gibi sahile yakın ve gelir seviyesi yüksek mahallelerde hiçbir varlık gösteremedi. Buna karşılık Fikirtepe, Dumlupınar, Kayışdağı, İçerenköy gibi sahilden uzak mahallelerde ise AKP, CHP’yi geride bıraktı.

Başkanlık koltuğuna 1994’te oturan Selami Öztürk, aynı makamda 20. yılını doldurmaya kararlı. AKP’yi Kadıköy’de "hezimete uğratacaklarını" savunan Öztürk, bu başarıyı da AKP hükümeti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir destek almadan gerçekleştirdiklerini söylüyor. Mahalle sayısının azalmasıyla nüfus ve sınırlarının küçüldüğünü belirten Öztürk, "21 mahallemizle artık çok farklı, çağdaş bir belediyecilik uygulayacağız. Biz buna, 'butik belediye, özel hizmet' diyoruz. Yani her mahallemize özel hizmet ve projeyle gideceğiz. Kaldırımlarından, dikilecek ağacına, çiçeğine kadar bütün kararı o mahallenin sahipleri, o hizmeti kullanacak kişiler karar verecek" diyor.

Karaköy Fransız Geçidi, Büyükada Anadolu Kulübü, Tepebaşı Pera Müzesi, Sevgi Gönül Evi Restorasyonu gibi başarılı projelere imza atan AKP’nin adayı mimar Sinan Genim ise, seçim kampanyasının büyük bölümünü, Kadıköylülerin hayat tarzlarının değişeceği yolundaki korkularını gidermeye çalışarak geçiriyor. Genim, "Ben ne kendime müdahale ettiririm, ne de başkasının hayatına müdahale ederim. İnsanların hayatını, çağdaşlaştırmaktan, daha ileriye götürmekten başka bir şekilde değiştirmeye niyetim yok. İnsanlara bunu anlatmakta önemli mesafeler kaydettik" diyor.

Kadıköy’de yarışa katılan bütün adayların ortak vaadi ise otopark sorununa çözüm bulmak. Adayların öne çıkan vaatlerinden bazıları şunlar:

Selami Öztürk (CHP): "Sahil bandında su sporları merkezi kuracağız. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için bisiklet yolları yapacağız. Kurbağalıdere kenarını botanik bahçesi olarak düzenleyeceğiz."

Sinan Genim (AKP): "Bulabildiğimiz her noktada otoparklar yaparak sokakların bloke olması önlenecek. Yeşil alanlar oluşturulacak. Resim, heykel, tasarım ürünlerinin sergileneceği Cumhuriyet Müzesi kurulacak."

Nurseli Aparı (MHP): "Kurbağalıdere 6 ayda temizlenecek."

Arif Atılgan (DSP): "Kadıköy-Bostancı hattına tramvay yapılacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyde-kim-guclu_67436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!