Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköylülerden 'Corner Otel'e Hayır' Platformu

Moda Yarımadası'nda yapımı devam eden Taş Yapı'nın Corner Otel'ine karşı çıkan Kadıköylüler, 'Corner Otel'e Hayır Platformu kurdu. Platform, çevredeki konut gabarisi 18,50 metre iken 50 metre yükseltecek olan otel inşaatını 'Moda sahiline hançer' olarak nitelendiriyor ve inşaatın biran önce durdurulmasını istiyor.

yapi.com.tr
10 Kadıköylülerden 'Corner Otel'e Hayır' Platformu

Moda Yarımadası'nda yapımı devam eden Taş Yapı'nın Corner Otel'ine karşı çıkan Kadıköylüler, 'Corner Otel'e Hayır Platformu' kurdu. Platform, çevredeki konut gabarisi 18,50 metre iken 50 metre yükseltecek olan otel inşaatını 'Moda sahiline hançer' olarak nitelendiriyor ve inşaatın biran önce durdurulmasını istiyor.

Platform tarafından yapılan açıklamada, "çevre değerlerine sahip çıkmayan isteyen Kadıköylüler olarak İstanbul – Anadolu yakasında yapılacak 'imar rantlarının’nın başlangıcı olan Corner Otel'in yapımına engel olmaya çalışmak üzere Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) bünyesinde 'Moda Sahiline Hançer – İmar Yağması Dev Corner Otel'e Hayır Platformu kurmuş bulunuyoruz" deniliyor ve platformun amacı şöyle açıklanıyor:

"Kadıköy-Moda yarımadasında imar rantlarının bir örneği olarak hızla yükselmeye devam eden 'Corner Otel' inşaatının yöreye, çevreye, Kadıköy’e, İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye verdiği zararları belirtmek ve engellemek için çalışmalar yürütmek; konuyu kamuoyuna duyurmak; destek taraf sağlamak; basın aracılığı ile tüm İstanbul ve Türkiye’yi bilgilendirmek; inşaatın devamını, otelin yapılmasını ve kullanılmasını engellemek".

Platform yürütme kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Aslıhan Deniz – Basın sözcüsü - Koordinatör
Kerem Ateş – Basın sözcüsü – Koordinatör
M. Reşit  Karahan - Koordinatör
Ayşen Uysaloğlu
Evren Mercan
Melike Deniz

Corner Otel'de süreç nasıl gelişti?

- 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, planlamanın eleştiri ve uyarı şerhlerine aldırmadan, söz konusu parselleri 'konut bölgesi'nden çıkararak 'turizm ve ticaret alanı'na çeviren 1/5000 ölçekli imar planı tadilatını  hazırladı.
- 1/25000 ölçekli nazım imar planının ilke kararlarını yok sayarak bir sürü ilave imar hakkını içeren söz konusu plan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı.
- Yasal süreçler tamamlandıktan sonra, Kadıköy belediyesi tarafından 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hazırlandı ve Belediye Meclisi tarafından onaylandı.
- Onaylanan bu plana bağlı olarak, inşaat ruhsatı verildi.
- Bu gelişmeler sonucunda Mimarlar Odası 1/5000'lik ve 1/1000'lik planlara itiraz etti ve yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı. Yasal süreç aşıldığı için yürütmeyi durdurma kararı ilgili mahkeme tarafından rededildi, ancak iptal davası sürüyor.

 

Platform iletişim bilgileri

T: (0216) 338 00 17
F: (0216) 330 41 55
E: devotelehayir@yahoo.com.tr
Haber grubu: devotelehayirplatformu@yahoogroups.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoylulerden-corner-otele-hayir-platformu_63770.html

Read Comment Section
10 Yorum Yorum Yaz
  • insanlar neden yatırımlara karsı çıkarlar anlamam, bu yapı kadıkoye yenı bır soluk getırecek.. fınansal acıdan da turizm acısından da kadıkoye katkısı cok buyuk olacak. daha neyı tartısıyorsunuz? kadıkoyu yerlı yabancı turıstlere tanıtacak, cevredekı esnaf da kazanacak. DİYOR BİR ARKADAŞIMIZ. TURİZM DEDİĞİNİZ ŞEY BU ŞEKİLDE İNSANLARIN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE BİR BETON YIĞINI YAPMAKLA SAĞLANMAZ. TURİZM DOĞAL GÜZELLİKLERLE, TARİHİ ESERLERLE, O YÖREYE HAS GELENEKSEL ÜRÜNLER VE DEĞERLERLE SAĞLANIR. SADECE ESNAF DEĞİL O YÖREDE YAŞAYAN HER İNSAN BUNDAN YARARLANIR. YANITLA
  • Sadrettin Bey, Kadıköy Belediyesi süreçte de göreceğiniz gibi 1/1000'lik planı yapıp inşaat ruhsatını vermiş. siz hala Bu utanc abidesine karsi Kadikoy Belediyesi binleri-on binleri oraya yigmalidir.(Camii ve Haydarpasa projeleri -Cumhuriyet mitingleri gibi) diyorsunuz. Corner Oteli çalan kılıfını hazırlamış, bu projenin bir benzeri Bostancı'da Paragon Residance olarak tezgaha kondu bile 15 oy vermeyeceğim diyenlere cevabım ben yarım oy bile vermeyeceğim... YANITLA
  • Pekcok kisinin dedigini tekrarlamayacagim. Bu utanc abidesine karsi Kadikoy Belediyesi binleri-on binleri oraya yigmalidir.(Camii ve Haydarpasa projeleri -Cumhuriyet mitingleri gibi) Biz Erenkoy'de oturuyoruz ve 15 oyumuz var. Arkadaslarim-tanidiklarim haric. Yerel secime kadar bu otel 4-5 kata indirilmezse Selami beyi desteklemeyecegiz. Selam ve sevgilerimle- Dr.Sadreddin Apaydin YANITLA
  • sayın şemsettin bey siz gelişmeyi çarpık kentleşme ve bazı insanların şirketlerin cebini doldurması zannediyorsunuz sanırım. tabii ki kadıköyde gelişecek yeni binalar yeni projeler yapılacak ama bu yapılanmanın bir kuralı kanunu yönetmeliği var, ayrıca belki bilmiyorsunuz ilk defa duyuyor olabilirsiniz mikro iklim denilen bir kavram vardır biraz araştırın eğer uygun ve olmaması konusunda bilgi almak isterseniz aydınlanmak isterseniz bir çok uzman konuşmacının yer alacağı panel düzenleniyor bekleriz panel 08/11/2008 tarihinde saat 14:00 da bahariye kültür ve sanat merkezinde yapılacaktır. şehirin nasıl gelişeceği konusunu sorarsanız size seve seve açıklarlar YANITLA
  • Böyle bir yapıya nasıl seyirci kalabiliriz? herşey para mı? niçin çevrede oturanlar da o günkü yani 18 ekimdeki eylemde sessiz kaldı? bu yükseklikteki bir yapı nasıl sizi rahatsız etmiyor mu? kadıköyün trafiğini zaten nasıl çözümsüzleştirdiklerini görmemek için kör olmak lazım. çocuklarımıza böyle bir gelecek mi bırakıyoruz?? YANITLA
10 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!