Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadın Rektörler İTÜ’de Buluştu

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde dün başlayan iki günlük konferansa, 30’u yabancı 12’si Türk olmak üzere 40’ı aşkın kadın rektör ve yardımcıları katıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
Kadın Rektörler İTÜ’de Buluştu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Cam Tavanın Ötesindeki Kadın Akademisyenler: Avrupalı Kadın Rektörler, Yüksek Eğitimde Kadın Liderliği” başlıklı konferansta konuşan eski İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, konferansın bu yılki ana temasının “yükseköğretimdeki kadın liderlerin sayısının arttırılması” olduğunu belirterek “Türkiye’de 143 üniversitede 10 tane kadın rektör, 33 tane de kadın rektör yardımcısı var. Bu çok düşük bir rakam, sayının artması gerekir. Toplantının amacı da kadın farkındalığının arttırılmasıdır” dedi.

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde dün başlayan iki günlük konferansa, 30’u yabancı 12’si Türk olmak üzere 40’ı aşkın kadın rektör ve yardımcıları katıldı. Avrupa Üniversiteler Birliği Başkan Yardımcısı Helena Nazare de her ülkenin eğitimle ilgili sorunlarının farklı olduğunu anımsatarak “Avrupa’da giderek yaşlanan nüfusun yaşam boyu eğitimi ile ilgili çalışmamız gerekirken, Türkiye’de genç nüfusun eğitim ihtiyacı sorunu var. Gençlere eğitim araçları sunulmalı ki topluma katkı sağlayabilsinler” dedi. Çin İletişim Üniversitesi Rektörü Liu Jinan ise “Çin’deki 75 devlet üniversitesinin içinde sadece 1 kadın rektör var. Kadın rektör yardımcısı sayısı ise 88” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadin-rektorler-itude-bulustu_78554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!