Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Kadınlar Belediye Meclisine Girip Değişim Yaratabilir"

Yerel seçimler öncesi Aydın, Didim’de hareketlilik sürerken ilçede aynı zamanda gazetecilikte yapan Özlem Girgin Aydın Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Didim Belediye Meclis Üyesi aday adayı olduğunu açıkladı.

bianet.org
"Kadınlar Belediye Meclisine Girip Değişim Yaratabilir"

Yerel seçimler öncesi Aydın, Didim’de hareketlilik sürerken ilçede aynı zamanda gazetecilikte yapan Özlem Girgin Aydın Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Didim Belediye Meclis Üyesi aday adayı olduğunu açıkladı. Siyasette erkek hegomanyasını yıkma ve kadınların önünü açmak amacıyla aday adayı olduğunu açıklayan Girgin Aydın “Didim çok çabuk gelişen ve büyüyen bir ilçe. Uzun yıllardır Didim’deyim ve CHP içerisinde siyaset yapıyorum. Bu nedenle bu kentte yaşayan birisi olarak her şeye müdahil olmak istiyorum, meclis üyeliğine aday oldum”dedi.

Girgin Aydın, Didim için alınan belediye kararlarında 30-40 kişinin görüşüne başvurulduğunu söyledi ve ekledi:

    "O karar grubunda kadınların sayısının artması önemli. Bence diğer yandan kadını muhafazakâr bir yapıya sokup iş, siyaset ve sosyal hayattan mahrum bırakmaya çalışıyorlar. Kadınlara karşı önyargıyı kırmak istiyorum."

"Erkekler misyonunu tamamladı"

"Ben hem anne, hem iş kadını hem de siyasetle uğraşan bir birey olarak çağdaş kadınının erkek hiyerarşisi içerisinde ve erkek faşizmine bir nebze karşı durmasını savunuyorum. Siyasette var olan erkek ve hemşehri faşizmini Didim'de de görüyoruz. Artık erkek egemenliği kendi misyonunu tamamladı. Bu amaçla kadınlar annelik ve kadınsı içgüdüleriyle siyasette var olmalı."

"Kadınların olaylara bakış açısı farklı"

Konuşmasında hazırlanacak bir proje ya da çalışmada kadınların bakış açısının farklı olduğunu da dile getiren Girgin Aydın "Örneğin; Cumhuriyet Caddesi kaldırımları geniş olması nedeniyle eleştirildi fakat burada tekerlekli sandalye ile yürüyen birinin rahatça gezmesi açısından çok iyi bir kaldırım. Ayrıca rahat yürüme açısından düşünülmüş bir durum" dedi.

"Şu an itibariyle iki kadın aday olarak göreve talibiz. Şehriban Hanım 3 dönemdir bu göreve talip oluyor Gündemde kadınların olması, hem kendisinin hem de benim şansımı elbette ki artırıyor.  Kotayı da unutmamak gerek. Fakat şunu açıklıkla söyleyeyim ki seçilecek yerden olmasam dahi, benim partime küsme veya darılma gibi bir durumum olamaz. Nereden aday gösterilirsem gösterileyim ben partim için çalışmalarımı sürdüreceğim" diyen Girgin Aydın kadın ve gençlere yönelik projeleriyle hizmet vermek istiyor.

"Benim yerim şurası, benim yerim burası olsun mantığıyla siyaset yapmak etik olmaz. Önemli olan kişilerin projeleriyle siyasete soyunması. Seçilirsem meclise sunacağım projelerim var."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadinlar-belediye-meclisine-girip-degisim-yaratabilir_65816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!