Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İzmir için Güçbirliği'' Toplantılarının İlki Gerçekleştirildi

İzmir'de iş dünyası örgütlerinin başkanlarının oluşturduğu İzmir Başkanlar Kurulu, Swiss Otel Grand Efes Oteli'nde ''İzmir İçin Güçbirliği'' başlığıyla toplandı. Toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti

yapi.com.tr / AA
''İzmir için Güçbirliği'' Toplantılarının İlki Gerçekleştirildi

Foto: Murat Kaynak (AA)

İzmir'de iş dünyası örgütlerinin başkanlarının oluşturduğu İzmir Başkanlar Kurulu, Swiss Otel Grand Efes Oteli'nde ''İzmir için Güçbirliği'' başlığıyla toplandı. Toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti milletvekilleri Hamza Dağ, Ali Aşlık, Mehmet Tekelioğlu, İlknur Denizli, Nesrin Ulema, Rıfat Sait, CHP milletvekilleri Alaaddin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Mustafa Moroğlu, Rahmi Aşkın Türeli, Aytun Çıray, Musa Çam katıldı.

Basına kapalı yapılan toplantının açılışında İzmir Başkanlar Kurulu'nun sekreteryasını sürdüren Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak, bir konuşma yaptı.

''İzmir için güçbirliği'' toplantılarının ilkini gerçekleştirdiklerini, toplantının gündeminin AK Parti, CHP ve MHP il başkanlarıyla birlikte oluşturulduğunu dile getiren Temizocak, kentin güncel sorunları, beklentileri ve proje öncelikleri üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağını söyledi.

Temizocak, ''Geçmişte İzmir'in sorunlarına çözüm için milletvekillerimizin yeterince ısrarcı olmamaları bizleri zaman zaman üzmüştür. Somut projeler konuşacağımız bugünden itibaren vekillerimizin çok daha ilgili ve talepkar olacağına inanıyorum'' dedi.

İzmir Kalkınma Ajansı bünyesinde kurulan Kalkınma Kurulunun başkanı Kemal Çolakoğlu ise kentin hizmet önceliklerini açıkladı.

Çolakoğlu, İzmirlilerin milletvekillerinden öncelikle ''İzmir sevgisi'' çerçevesinde bir birlik oluşturmalarını beklediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bizler istiyoruz ki, 26 milletvekilimiz de İzmir'in konularını Meclis gündemine taşısın, bizlerle birlikte kamuoyu baskısı yaratsın ve ortak paydası İzmir sevgisi olan bir birliktelik sağlansın. Zira, parti ve proje ayrımı gözetmeden, çözüm yolunun birlikte aranmasının doğruluğuna ve gerekliliğine inanmaktayız.''

Öne çıkan projeler

Ulaşımda son dönemde hayata geçirilen yatırımlar nedeniyle Bakan Yıldırım'a teşekkür ettiklerini dile getiren Çolakoğlu, otoyol bağlantılarına Antalya ve Çanakkale'nin de eklenmesi, hızlı tren projelerinin hayata geçirilmesi, demiryollarının OSB'lerle bağlantılarının kurulması ve Konak Tüneli projesine başlanması gerektiğini ifade etti.

Çolakoğlu'nun talep ettiği projeler arasında Alsancak Limanı'nın kapasitesinin artırılması, Çandarlı Limanı'nın tamamlanması, kruvaziyer ve yeni yat limanlarının bitirilmesi, kentsel dönüşüm konusunda belediye tarafından yürütülen projelere destek verilmesi, SİT alanlarına ilişkin İzmir'e özel bir kanun çıkarılması, doğal SİT olmayan alanların değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılması ve yerel yönetim projelerinin bürokratik engellere takılmaması için çalışma yürütülmesi dikkati çekti.

 EXPO talebi

Çolakoğlu, EXPO 2020 sürecinde oluşturulacak ''Yürütme kurulu''nda İzmirli bakanların yer alması ve birinin ilgili bakan olarak seçilmesi gerektiğini de vurguladı.

Listede ayrıca, İzmir'e Antalya'ya olduğu gibi turizmde özel teşviklerin sağlanması ve teşvik sisteminde İzmir aleyhine oluşan haksız durumun düzeltilmesi ile OSB'lerdeki tesislere özel teşvikler sağlanması maddeleri de yer aldı.

Bu arada, Ulaştırma Bakanı Yıldırım, başka bir programı olması nedeniyle toplantıdan erken ayrıldı.

Ortak hareket etme kararı

Toplantı sonrası açıklama yapan EGEV Başkanı Temizocak, ''Milletvekillerinin bundan böyle İzmir ile oluşacak her konuda, siyasi parti görüşleri dışında, birlikte hareket etmelerinin sağlanmasını rica ettik. Bu tema yüzde 100 yerine geldi'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun, kent için yapacakları projeleri açıkladığını, Bakan Yıldırım'ın projelerde önceliği İzmirlilerin belirleyeceğini söylediğini ifade eden Temizocak, toplantıda İzmir-Afyon arasındaki yüksek hızlı tren hattı yatırımının iki taraflı olarak başlaması talebinin kabul gördüğünü bildirdi.

Temizocak, EXPO yeri olarak tasarlanan İnciraltı'na özel yasa çıkarılması konusunda da tüm milletvekillerinin desteğini aldıklarını toplantıda hiç olumsuz bir ifadenin oluşmadığını, bir sonraki toplantının aralık ayında Ankara'da yapılmasının planlandığını belirtti.

Belediye Başkanı Kocaoğlu da toplantının başarılı geçtiğini, belediyenin yaptığı ve yapacağı projeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğini söyledi.

Merkezi hükümet ve yerel idarenin yatırımlarının karşılaştırılmaması gerektiğine değinen Kocaoğlu, ''Bu kıyaslamanın İzmir'e yarar getirmeyeceğini düşünüyorum. Bir belediye başka bir belediyeyle kıyaslanır'' dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-icin-gucbirligi-toplantilarinin-ilki-gerceklestirildi_89012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!