Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kadir Topbaş'tan Eski Rakibine Hodri Meydan

Topbaş, son seçimlerde karşısına rakip olarak çıkan CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "hodri meydan" dedi. İBB'ye ait tüm şirketlerin bilançolarını internet sitelerinden yayımladıklarını vurgulayan Topbaş, CHP'li büyükşehir belediyelerine ait şirketlerin bilançolarının da yayımlanması çağrısı yaptı.

Referans Gazetesi
Kadir Topbaş'tan Eski Rakibine Hodri Meydan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İDO'nun şehir hatları hariç özelleştirmesinde danışman firmanın çalışmalarını sürdürdüğünü, ihalenin halka arz mı yoksa blok satış mı olacağına yıl sonuna kadar karar verileceğini kaydetti.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1.5-2 milyar dolar piyasa değerine ulaşan İspark'ın satışı için talep olduğunu açıklayarak henüz gündemde olmasa bile projelerin içine alınabileceğini söyledi. Topbaş İDO'nun özelleştirilmesinde de halka arz ya da blok satışın yıl sonuna kadar netleşeceğini belirtti.

Brezilya'da katıldığı Uluslararası Belediyeciler Kongresi'den dönüşünde uçakta bir grup gazeteciye konuşan Kadir Topbaş, İBB'ye ait şirketlerin satışı hakkında bilgi verdi. İDO'nun Şehir Hatları hariç özelleştirilmesinde danışman firmanın çalışmalara devam ettiğine dile getiren Topbaş, "Yıl sonuna kadar blok satış mı halka arz mı olacak, karar vereceğiz" dedi.
 
İspark kentin gelir kaynağı

Bu aşamada Şehir Hatları'nın özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Topbaş, daha ilerde devir şartlarına halel gelmeyecek şekilde Şehir Hatları'nı kısmen halka açmayı düşündüğünü de ifade etti. Topbaş "Eğer yasal bir prosedürde bir problem yoksa, bir sıkıntı olmayacaksa, Şehir Hatları'nın bir bölümünü de halka açmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Topbaş, İGDAŞ'ın satışına ilişkin ise, "Herhalde İGDAŞ daha erken yürüyebilir. Bir de bunun zamanlamasını çok iyi yapmak istiyoruz. En iyi sonucu nasıl alabileceksek, o şekilde satmak istiyoruz. Fakat beklentilerimize cevap vermeyecek bir şey olursa satışı geciktiririz" dedi.

İBB'ye ait diğer şirketlerin de değer olarak geçmiş ile karşılaştırıldığında çok başarılı olduğuna işaret eden Topbaş, "Mesela hiç yoktan bir İspark'ı kurduk. Tamamen gelirlerinin nereye gittiği belli olmayan bir kaynak, bu kentin kendi kaynağı haline geldi" dedi. Topbaş, bugün bakıldığında İspark'ın piyasa değerinin 1.5-2 milyar dolara ulaştığının hesap edildiğini belirterek, "İspark'ı da satmamızı talep edenler var. Henüz gündeme getirmedik, ama o da ileride düşüneceğimiz projelerin içine girebilir" diye konuştu.

Şirketlerin yapıları itibariyle belediyede kalması gerekenlere dikkat ettiklerini vurgulayan Topbaş, örneğin İSKİ'yi hiçbir zaman satmayı düşünmediklerini kaydetti.
 
İSKİ stratejik değer, satmayız

Topbaş, "İSKİ, İstanbul'un çok ciddi değer etmesine rağmen stratejik bir değeridir diye düşünüp, onu özelleştirmeyi düşünmeyiz" dedi. Sağlık AŞ, Bimtaş ve İETT'nin hizmet ağırlıklı şirketler olarak kâr amacı gütmediğini dile getiren Topbaş, şöyle devam etti: "Her şey kâr değil. İETT devamlı zarar ediyor. Biz devamlı takviye ediyoruz. İETT kar etsin diye biz bilet ve taşıma ücretlerini ikiyle üçle çarpmıyoruz."

Topbaş, son seçimlerde karşısına rakip olarak çıkan CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "hodri meydan" dedi. İBB'ye ait tüm şirketlerin bilançolarını internet sitelerinden yayımladıklarını vurgulayan Topbaş, CHP'li büyükşehir belediyelerine ait şirketlerin bilançolarının da yayımlanması çağrısı yaptı.
 
İETT ARAZİSİ SATIŞINDA MAHALLE BASKISI YAŞADIK

Kadir Topbaş, İETT arazisinin satışı ile ilgili olarak ise, "Biz bu konuda mahalle baskısına uğradık, ama ısrarlıyız. Levent'te trafiği yeraltına alıp, bölgeyi Şanzelize gibi yapacağız" dedi. İETT ihalesini kazanan firmanın devam edip etmeyeceğini kendilerine bildirmediğini anlatan Topbaş, "Belki başka ortaklar katarak yeniden adım atabilirler. 3 yıl önce 1 milyar 156 milyon lira gibi parayı alamadık. Yargı süreci yaşandı, düzeltilmesi için gerekçeleri dikkate alarak çalışma yaptırıyoruz" dedi.
 
SANAYİCİYE ‘İSTANBUL'U TERK EDİN' DEMEDİK

Kadir Topbaş İstanbul için hazırlanan 1/100.000 ölçekli plana ilişkin yapılan olumsuz değerlendirmelere katılmadığını belirterek "Biz mevcut sanayileri boşaltıyoruz, kalkın gidin demedik. Dedik ki, artık İstanbul'un organize sanayi ihtiyacı yok. İstanbul'da ancak Ar-Ge'si olan, ileri teknoloji kulllanan sanayi olabilir" dedi. Topbaş sanayi alanı olarak kullanılan bazı bölgelerin 10 yıl sonra sanayiciler tarafından turizm için, rezidans yapmak için kullanılmak isteyeceğini savundu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-topbastan-eski-rakibine-hodri-meydan_79878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!