Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!

Kadir Topbaş, İstanbullulara ulaşım müjdeleri verdi. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından, iki yaka arasında hizmet verecek double&ended tipi yolcu gemileri inşa ediliyor.

yapi.com.tr
1
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Kartal'da normal belediyecilik hizmetlerini yürüttüklerini, Kadıköy-Kartal Metrosu'nun yoğun kullanıldığını belirterek, "Kartal'a yeni projeler ilave ettik. Bunlardan bir tanesi, Kartal Merkez’den Aydos’a teleferik. Planlara işliyoruz. Çok önemli bir şey. Özellikle ulaşım ve erişim noktasında rahatlık getireceğine inandığımız bir proje, yine merkezden E 5’e çıkacak bir havaraya. Metro hatlarına da erişim imkanı sağlanacak. Sahil düzenlemelerimiz de var" diye konuştu.

 İşte "engelsiz" yeni gemiler

İstanbul'a Türk mühendislerinin tasarladığı 10 modern gemi daha kazandıracaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş,  konuşmasını şöyle sürdürdü;  "Hazırlıklarını yaptığımız, renklerini daha sonra belirleyeceğimiz, İstanbul’da deniz ulaşımında 10 adet gemi hazırlığımız var. Bunlar dezavantajlı grupların rahatlıkla kullanabileceği yakıt tasarrufu ve zaman tasarrufu da sağlayan dizaynlı tekneler. Bizim kendi mühendislerimiz tarafında hazırlandı. Bu modern gemiler İstanbul’daki ulaşıma destek verecek. Çok farklı modelde dizayn edilen bu deniz araçları, İstanbul'da denizi daha efektif kullanmak adına devreye girecek. 4 farklı renkte takdim edilecek teknelerin renklerini İstanbullular belirleyecek."

Panoramik manzaralı vapurlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımına yönelik yatırımlarına da hız verdi. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından, iki yaka arasında hizmet verecek double&ended tipi yolcu gemileri inşa ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Şehir Hatları’nın filosuna toplamda 10 yeni yolcu gemisi katılacak.

Teknolojik imkanlarla donatılacak yeni gemilerin en önemli özelliği engelli yolcuların erişimini daha da kolaylaştırması. Yüksek manevrası,  modern tekne yapısı, hızı, konforu ve iki yönlü hareket kabiliyetine sahip olacak yeni gemiler, mevcut yanaşma manevrasından farklı olarak önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilecek.

Yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak

Yeni gemiler sefer başına yüzde 25 yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak. İstanbul’da deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını arttırmak, deniz trafiğinde standart belirlemek ve mevcut ulaşım sistemlerini daha hızlı entegre ve koordine etmek amacıyla, filoya katılması planlanan gemiler teknolojinin son yenilikleriyle donatılacak. Yeni gemilerin boyu 42, eni 10 metre olacak ve 12 deniz mili hız yapabilecek.

Gemilerin teknik özellikleri

1- Double&Ended formunda tekne yapıları olacak. (Double&Ended: İki yönlü hareket kabiliyetine sahip).

2- İki taraftan da hidrolik rampa özelliği sayesinde, yolcu alma ve yolcu tahliyesi güvenli bir şekilde sağlanacak.

3- Teknenin baş ve kıç tarafında bulunacak hidrolik rampaları sayesinde, engelli vatandaşların kullanımına imkan verecek, diğer yolcuların ise hızlı ve emniyetli geçişini sağlayacak.

4- Teknenin yanaşma ve kalkış manevralarında dönüş yapmayarak %25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

5- Teknede bulunan panoramik manzaralı seyahat imkanı ile yolculuk keyfi üst düzeyde tutulacak.

6- Teknenin yanaşma şekli ile mevcut iskelenin daha verimli kullanılması sağlanacak.

7- Düşük karbon salınımı ile çevreci bir motor teknolojisine sahip dizaynı ile İstanbul’a yeni bir tekne forumu sağlayacak.

8- Gemiler birbirleri üstüne bağlanabilecekler. Gemilerden her biri diğerini yedekleyebilir özelliklerde olacak. Gemi üst yapısı da buna uygun olacak.

9- Otomatik Yolcu Geçiş Kapıları kapalı pozisyonda iken hidrolik/elektronik ve manuel kilitleme sistemleri bulunacak.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-topbastan-istanbula-3-mujde_116722.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
 • Kadir Topbaş'tan İstanbul'a 3 Müjde!.. Sayın Başkan kaç yıldır İstanbul'da başkanlık yapıyor... İstanbul'da ULAŞIM çok büyük bir sorun ve İstanbul'da yaşayanları hasta ediyor... Yapılanlara sözümüz yok... Teşekkürler... AMMA... Çoğu yetersiz, teknik ve akılcı çözümler değil... Sayın Başkan bu güne kadar yapamadığı, çözemediği ULAŞIM sorununu bu saatten sonra çözemez... Çünkü Ulaşım Zihniyeti yanlış... Bu zihniyet İstanbul'da yaşayanları depresyona sokuyor... Sinir krizleri geçirtiyor... Hasta ediyor... Yapılacak bir şey var... O da MÜJDE vermek... ADAY OLMUYORUM Müjdesi... Bahtiyar Çetinbaş-inşaat mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!