Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadro Yoksa Akropolis de Yok

Yunanistan Kültür Bakanlığı’nda işten çıkarılan 3 bin personel, Atina kent merkezindeki tarihi Akropolis tapınağını ziyarete kapattı. Kültür Bakanlığı’nın işten çıkardığı 24 aylık sözleşme imzalayan 3 bin çalışan, sözleşmelerinin uzatılmasını ya da kadrolu yapılmalarını talep ediyor.

Evrensel Gazetesi
Kadro Yoksa Akropolis de Yok

Yunanistan Kültür Bakanlığı’nda işten çıkarılan 3 bin personel, Atina kent merkezindeki tarihi Akropolis tapınağını ziyarete kapattı. Kültür Bakanlığı’nın işten çıkardığı 24 aylık sözleşme imzalayan 3 bin çalışan, sözleşmelerinin uzatılmasını ya da kadrolu yapılmalarını talep ediyor. Diğer yandan daha önce işten çıkarılan ancak tekrar işe alınan 700 işçi ise, 4 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eyleme katılıyor. Kültür Bakanlığı’nda çalışan kadrolu memurlar da arkadaşlarına destek veriyor.

Öte yandan binlerce kilometre uzaktan Akropolis’i ziyarete gelen yabancı turistler, kapısına kilit vurulan Akropolis’i göremeden dönmek zorunda kaldı. Japonya, Kore, Fransa ve Amerika gibi ülkelerden gelen turistler, Akropolis girişinde toplanan çalışanların protestolarını izlemekle yetindi. Akropolis’i yakından göremeyen turistler, giriş kapısı yakınındaki büfe ve seyyar satıcılardan kartpostal alarak meraklarını gidermek zorunda kaldı. Bazı turislerin ise Akropolis’i uzaktan gören bir tepeye çıkarak fotoğraflarını çekti.

Akropolis’in işçiler tarafından ziyarete kapatılması, hükümeti ülkenin “ağır sanayisi turizm”in geleceğine ilişkin kara kara düşündürüyor. İşten çıkarılan arkeologlardan Hristina Vasilissa, Avrupa Birliği’nin 24 ay sözleşmeli çalışanların, daha sonra kadrolu yapılmalarını kaydettiğini söyleyen Hristina, “Kültür Bakanlığı bunu 24 ay çalışanları işten çıkarmak ve yerlerine yenilerini almak şeklinde uygulamak istiyor” dedi. Bakanlığın personel olmadan çalışmalarını yürütmesinin ve tarihi mekanlarda hizmet vermesinin imkansız olduğunu da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadro-yoksa-akropolis-de-yok_67082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!