Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kafa Dinlemek İsteyen, Evden Çıkıp 'Stres Küpü'ne Gidecek

Mimar Hakan Kıran, evinden kısa süreli uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için Kemerburgaz'da yeni başlayacağı Göktürk Residence projesinde Türkiye'de ilk defa 'stres küpü' adını verdiği daireden bağımsız tek oda konseptini geliştirdi. Sadece projeden daire alanlara satılacak ve ayrıca ücretlendirilecek 'stres küpü' konsepti, dairelerin dış

Sabah Gazetesi
Kafa Dinlemek İsteyen, Evden Çıkıp 'Stres Küpü'ne Gidecek

Mimar Hakan Kıran, evinden kısa süreli uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için Kemerburgaz'da yeni başlayacağı Göktürk Residence projesinde Türkiye'de ilk defa 'stres küpü' adını verdiği daireden bağımsız tek oda konseptini geliştirdi. Sadece projeden daire alanlara satılacak ve ayrıca ücretlendirilecek 'stres küpü' konsepti, dairelerin dış bölümlerinde ayrı üniteler olarak konumlandırıldı.

Göz temasından uzak

Mimar Kıran, evinden kısa saatlerde uzaklaşmak isteyenler için alternatif yaratacak konsepti oluşturmanın nedenini "Hepimiz işimizden geldikten sonra eşimizle çocuklarımızla biraz vakit geçirip sonrasında yanlız kalabileceğimiz mekanlar ararız. Birçok insan bunun için oturduğu evin dışında 1+1 daireler alır. Bu konseptte evinizden uzaklaşmadan, sadece kapıdan çıkıp bir hava boşluğundan geçip yanlız kalabileceksiniz. Burayı çalışma odası ya da kütüphane olarak bile kullanabilirsiniz" şeklinde açıkladı.

Kıran'ı projede stres küplerini oluşturmaya yönelten asıl faktör ise şehir içinde birbirinin dibinde yapılan projelerin komşularla göz göze bir hayat geçirmek fikrine alternatif olarak geliştirilmiş. Kıran, "Şehrin içindeki dip dibe binalar konsepti hemen yanımızda başlayan yeni bir projeyle Kemerburgaz'a da geldi. Biz de projenin komşu projeye bakan yüzünde insanların göz temasından uzak yaşayabilecekleri stres küplerini yarattık. Karşı binayla ilişiği kestik" diye anlattı. Projede göz temasında uzak bir yaşam vaad ettiklerini söyleyen Kıran, "Perde kullanmadan göz temasından uzak yaşanabilir bir alan yarattık" diye konuştu.

Kapı deliğinden komşu görülemeyecek

Projede metrekare (m2) yerine metreküpe(m3) önem verdiklerini bu nedenle de tavan yükseliğini 3.40 metre tuttuklarını söyleyen Kıran, asansör ve merdivenleri de apartman içinde ses kirliliğini minimuma indirmek için bağımsız bölümlere yerleştirdiklerini anlattı. Kıran, "Merdivenler, asansörler ve apartman boşlukları apartmanların gürültü kaynakları. Biz bunları daireden çıkıp küçük bir tünelden geçtikten sonra ulaşabilecekleri alanlara yerleştirdik. Böylece hem merdiven gürültüsü azalsın, hem de kapı deliğinde bakıldığında komşunun eve kiminle girip çıktığını görülmesin" diye anlattı. Projede 'gözden uzak' temasına önem verdiklerini belirten Kıran bu nedenle havuzu terasa yerleştirdiklerini de belirtti.

Metrekaresi 3-5 bin dolar

Göktürk Residence projesinin tasarım bir proje olacağını vurgulayan Kıran, "Klasik müteahhit mantığında 'eğri oda olmaz' Biz odaları eğri yaptık. Düz müteaahit mantığıyla 10'a satılıyorsa konseptle 50'ye satabilirsiniz" dedi. Kıran, 74 daireden oluşacak projenin 40 milyon dolara malolacağını söyledi. 15 Nisan'da satışa çıkacak olan projedeki metrekare fiyatları 3 ile 5 bin dolar aralığında olması planlanıyor. Mimar Hakan Kıran'ın tamamına sahip olduğu ilk yatırım olacak olan Göktürk Residence'ın 2011 yılının son çeyreğinde teslim edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kafa-dinlemek-isteyen-evden-cikip-stres-kupune-gidecek_76237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!