Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kafkas Doğalgazı, Avrupa'ya Türkiye Üzerinden Taşınacak

BOTAŞ ve Avrupalı 4 enerji şirketinin temsilcileri, Kafkas doğalgazını Batı Avrupa pazarlarına taşımak için inşa edilecek yeni boru hattını görüşme

Dünyab>BOTAŞ ve Avrupalı 4 enerji şirketinin temsilcileri, Kafkas doğalgazını Batı Avrupa pazarlarına taşımak için inşa edilecek yeni boru hattını görüşmek üzere Romanya'nın başkenti Bükreş'te biraraya geldiler. Firmalar, boru hattının idaresi için yüzde 20'şer hisseyle ortak bir şirket kurmak için anlaştılar.

Türkiye'den BOTAŞ, Bulgaristan'dan Bulgargaz, Romanya'dan Transgaz, Macaristan'dan MOL ve Avusturya'dan OMV Erdgas'ın temsilcilerini biraraya getiren toplantıda, Kafkaslar'dan çıkarılacak doğalgazı Batı Avrupa'ya taşıması hedeflenen yeni bir boru hattına ilişkin planlar masaya yatırıldı. Firmalar, 2010 yılında faaliyete geçmesi planlanan hattın yönetimi için yüzde 20'lik hisselerle ortaklaşa bir şirket kurmaya karar verdiler.

'Nabucco' ismi verilen proje için hazırlanacak teknik çalışma 30 Eylül'e kadar hazır olacak, yeni şirketin kuruluş sözleşmesine dair evraklar ise 25 Şubat 2005'te Viyana'da düzenlenecek bir törenle imzalanacak. 4.4 milyar euroya malolacağı tahmin edilen 3 bin 400 kilometrelik boru hattı Türkiye'den Avusturya'ya uzanacak. 2010 yılında hizmete sokulması planlanan boru hattı sayesinde yılda 30 milyar metreküp doğalgaz Batı Avrupa'ya nakledilebilecek.

Yeni boru hattıyla Avrupa pazarında sürekli artan doğalgaz talebi karşılanmaya çalışılacak, ucuz fiyatla alternatif bir enerji kaynağı sağlanacak. Proje, Türkiye'nin 'Asya ve Avrupa arasında enerji köprüsü olma' hedefiyle de örtüşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kafkas-dogalgazi-avrupaya-turkiye-uzerinden-tasinacak_8805.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!