Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kafkasör’de Ekoloji Kampı

Çevreciler, Artvin’in Kafkasör yaylasında ekoloji kampı kurdu. Kampta maden çalışmaları ve hidroelektrik santrallere karşı izlenecek eylem planı konuşulacak.

yapi.com.tr
Kafkasör’de Ekoloji Kampı

Artvin Çevre Platformu ve Karadeniz İsyandadır Platformu tarafından Kafkasör Yaylası’ndaki maden çalışmaları ve hidroelektrik santrallerine (HES) tepki göstermek için Ekoloji Kampı kuruldu. Kampa Artvin Belediyesi de destek verdi.

DHA'nın haberine göre, Artvin’in Cerattepe ile Genya Mevkii’ndeki madencilik faaliyetleri ve bölgede planlanan yaklaşık 300 HES projesine karşı çevreciler Kafkasör Yaylası’nda toplandı. Türkiye’nin çeşitli illeri ve bazı ülkelerden gelerek Artvin’de dün akşam toplanan yaklaşık 400 çevreci, basın açıklaması yaptı. Artvin Belediye Başkanı CHP’li Emin Özgün, madencilik çalışması yapılmak istenen yerin “Artvin’in kalbi” konumunda olduğunu belirterek; “Burada maden çıkarsa Artvin yok olur. Burada yaşamak istiyoruz, bu topraklarda mutluyuz” dedi. Özgün ayrıca Artvin’de maden çıkarılması konusunda referandum yapılmasını da istedi.

20 yıllık kabus

Ekoloji Kampı sözcüsü Emrah Altıkulaç ise bu yıl ilki düzenlenen ekoloji kampıyla Karadeniz ve Türkiye’de verilen doğa mücadelesine destek olmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Ekoloji Kampında; Karadeniz’de ve Türkiye’de verilen doğa ve yaşam mücadelelerini hep birlikte tartışmak, üretmek, eğlenmek, paylaşmak ve ekoloji mücadelesini yükseltmek için Artvin Kafkasör yaylasında biraraya geldik. Paneller, söyleşiler, forumlar, atölyeler, dinletiler, sergiler, doğa sporları ve gezilerin olacağı ekoloji kampında, tarafını yaşamdan ve doğadan yana belirleyen tüm Artvinli dostlarımızın bizimle birlikte olacağına inanıyoruz. Dünyanın en yüksek debili nehirlerinden coşkun Çoruh’un derince yardığı, sarp yamaçlarında aynı anda dört mevsimin yaşandığı, yedi iklimin meyvesinin yetiştiği, yüzlerce endemik türün can bulduğu eşsiz bir ekosistem, benzersiz bir mikro klimadır Artvin. Dünyada sadece 100 tane kalmış olan doğal ormanlardan biri Genya’dır. Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı Macahel’dir. Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı, yaşlı doğal ormanların son yaşam alanı, en önemli yırtıcı kuşların göç yoludur Artvin. 20 yıldır üzerimize çöken bir kabustan kurtulmaya çalışıyor Artvin.”

Basın açıklamasın ardından çevreciler Artvin şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kafkasör Yaylası’na hareket etti. Kamp alanına gelen çevreciler yaklaşık 200 çadır kurarak ekoloji kampı alanını oluşturdu. Gece kamp ateşi yakan çevreciler, 17- 24 ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampta çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kafkasorde-ekoloji-kampi_111610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!