Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kağıt-Karton ve Ahşap Ambalaj Sektörünün Sorunu Atıl Kapasite

Atıl kapasite sorunu yaşayan kağıt-karton ve ahşap ambalaj sektörünün, bu sorundan kurtulması için ihracat ya da şirket birleşmeleri yoluna gitmesi ön

Dünyatıl kapasite sorunu yaşayan kağıt-karton ve ahşap ambalaj sektörünün, bu sorundan kurtulması için ihracat ya da şirket birleşmeleri yoluna gitmesi öneriliyor.
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB)'nin hazırladığı "Kağıt-Karton ve Ahşap Ambalaj Sanayii Değerlendirme Raporu" na göre Türkiye 2001 yılında 58 milyon dolarlık kağıt-karton ve 12 milyon dolarlık ahşap ambalaj ihracatı gerçekleştirdi. Buna karşın yine 2001 yılında Türkiye 28 milyon dolarlık kağıt-karton ve 1.4 milyon dolarlık ahşap ambalaj ithalatı yaptı. Rapora göre son yıllarda ortalama yüzde 50 kapasite kullanım oranı ile çalışan sektör, ekonomik krizle birlikte daha da daralan iç talebi ihracat yoluyla ikame etmeye yöneldi.

Raporda, Türkiye'de kağıt-karton ve ahşap ambalaj sanayiinde faaliyet gösteren firmaların ortak sorununun kapasite fazlalığı olduğu vurgulandı ve halen ortalama olarak kurulu kapasitenin yarısının üretime geçirilebildiği dile getiriliyor.

Ayrıca, Raporda, kağıt-karton ambalajın en fazla kullanıldığı alanlardan biri olan gıdada ve ambalaj tüketimini artıran perakendecilik sektörlerinde dünyada birleşmelere gidildiğinden, Türk firmalarının yapılarında değişiklik gerçekleştirmemeleri halinde, bu sektörlere hitap edebilmelerinin zor olduğundan da söz ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kagit-karton-ve-ahsap-ambalaj-sektorunun-sorunu-atil-kapasite_1954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!