Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı'

Boğaz'ın ender yeşil alanlarından olan Kuzguncuk Bostanı, nam-ı diğer "İlya'nın Bostanı" bir kez daha betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Kuzguncuk Bostanı, neredeyse her 10 yılda bir nükseden betonlaşma tehdidine karşı yıllardır varlığını koruyor. Çünkü Kuzguncuk sakinleri, bostanlarına kararlılıkla sahip çıkıyor. Kuzguncuk sakinleri,

Sabah Gazetesi
'Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı'

Boğaz'ın ender yeşil alanlarından olan Kuzguncuk Bostanı, nam-ı diğer "İlya'nın Bostanı" bir kez daha betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kuzguncuk Bostanı, neredeyse her 10 yılda bir nükseden betonlaşma tehdidine karşı yıllardır varlığını koruyor. Çünkü Kuzguncuk sakinleri, bostanlarına kararlılıkla sahip çıkıyor. Kuzguncuk sakinleri, geçtiğimiz ekim başında bir kez daha güçlerini birleştirdiler. Çünkü araziyi kiralama hakkını elinde bulunduran Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü, yaklaşık sekiz senedir Bostan'da faaliyet gösteren kiracı Akdere Peysaj Mimarlık'a gönderdiği yazıyla, bostanın yap-işlet-devret modeli ile yatırım programına alındığını belirterek, 2011'e kadar terk edilmesini istedi.

Bu ihtar, Kuzguncuk sakinlerinin 1990 ve 2000 yıllarında yürüttügü direnişi yeniden ateşledi ve "Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı Platformu" nu kurdular. İnternet üzerinden imza kampanyası başlatan ve geçtiğimiz günlerde Kuzguncuklu sanatçıların da destek verdiği bir eylemi hayata geçiren platform üyeleri, bugün saat 12.00'de de şenlikli bir eyleme imza atacak. Kuzguncuklular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özen ise, "Bu kez daha tedirginiz" diyor. Daha önce Boğaziçi İmar Yasası'nın bostanı koruyan yasak kararı sayesinde projelerin arşive kaldırıldığını hatırlatan Özen, "Ancak öğrendik ki bu proje de reddedilmiş, ama arşive gitmemiş" diye konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kahraman-bostan-yapilasmaya-karsi_84678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!