Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

“Engelliler Kent Yaşamına...

‘Kaldırım Nerede?’ Kampanyası Geri Dönüyor

Sokak Bizim Derneği’nin, kaldırımlara ilişkin fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te başlattığı ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası geri dönüyor.

yapi.com.tr
‘Kaldırım Nerede?’ Kampanyası Geri Dönüyor

Yaşadığımız kentler, otomobilin hakim ulaşım türü haline geldiği, insan ölçeğinin unutulduğu yaşam alanlarına dönüşmüş durumda. Özel araç kullanımını teşvik eden uygulamalar sonucunda oluşan devasa otoyollar ve köprüler arasında kaybolan yayaların kentte var olabileceği alanlar giderek azalıyor. Yürünebilir niteliğe sahip olmayan şehirlerimizde yaya ulaşımı için ayrılan kaldırımlar, güvenli ve kaliteli bir yürüyüş alanı sunmaktan çok uzakta. Bu durum ise biz yayaların en temel ortak sorunu.

Yalnız değilsiniz
İnsan odaklı olmaktan uzak, gerekli standartları karşılamayan dar, süreksiz, biçimsiz, rampasız tasarımlar; taşıtlar, kent mobilyaları, molozlar tarafından işgal edilmiş kaldırımlar, hak ihlaline yol açan fiziksel ve toplumsal engellerdir. Kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması gibi pek çok sorunun ne kadar farkındayız? Peki gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiş bu soruna ilişkin ne yapabiliriz?Sokak Bizim Derneği’nin, kaldırımlara ilişkin fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te başlattığı ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası geri dönüyor. Dernek, ülke geneline hakim kaldırım temelli hak ihlallerine karşı yaya odaklı şehir talebini dile getiriyor ve tüm kentlilerle bu kez daha yüksek sesle soruyor: Kaldırım Nerede?

Twitter'da toplanan bilgiler haritaya işlenecek
Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların fotoğrafını çekip, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacaklar. Paylaşımlar kaldirimnerede.org sitesi aracılığıyla kategorilendirilerek haritaya işlenecek. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.

Türkiye'nin tüm kentleri kampanyaya davetli
Sokak Bizim Derneği, paylaşımları haritalayarak sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Yerel aktörlere de bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapıyor. Ocak 2018’de tüm kentlerden paylaşıma açık olarak başlayan ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası, bu ortak soruna karşı harekete geçmek isteyen herkesi bu interaktif sürece davet ediyor.


Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan bu kampanya içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Sokak Bizim Derneği’ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.         

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaldirim-nerede-kampanyasi-geri-donuyor_162623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!