Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kale Rotayı Ortadoğu'ya Kırdı

Türk yapı malzemeleri sektöründe 53'üncü yılını kutlayan Kale Grubu, yurtdışında gözünü Ortadoğu'ya dikti. Kalekim, Suudi Arabistan'a yatırım için çalışmalarını tamamladı. Ülkenin en büyük seramik üreticisi ile 7.5 milyon dolarlık yatırıma imza atacak olan Kale, başkent Riyad'daki tesisini bu yıl tamamlayacak.

Sabah Gazetesi
Kale Rotayı Ortadoğu'ya Kırdı

Türk yapı malzemeleri sektöründe 53'üncü yılını kutlayan Kale Grubu, yurtdışında gözünü Ortadoğu'ya dikti. Kalekim, Suudi Arabistan'a yatırım için çalışmalarını tamamladı. Ülkenin en büyük seramik üreticisi ile 7.5 milyon dolarlık yatırıma imza atacak olan Kale, başkent Riyad'daki tesisini bu yıl tamamlayacak.

Riyad üs olacak

1990'lardan önce de Ortadoğu pazarında satış yaptıklarını belirten Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Suudi Arabistan bizim çok önemli bir pazarımızdı. Biz oraya 5-6 milyon metrekarenin üzerinde karo satıyorduk. Dünyadaki rekabet ortamı değişiyor. Biz bu süreçte orada çok dostluklar geliştirdik. Şimdi de bir ortaklık yapacağız. Anlaşmalar imzalandı. Fizibilite etüdleri yapıldı. Yüzde 50-50 bir ortaklık düşünüyoruz" dedi. Avrupa pazarının toplam ihracatları içinde yüzde 59'luk paya sahip olduğunu, o yüzden Avrupa pazarını bırakma niyetinde olmadıklarını belirten Okyay, krizden sonra alternatif pazarlara yoğunlaştıklarını belirtti.

Grubun 53'üncü Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Sabah'ın sorularını yanıtlayan Okyay, dünyanın 17 ülkesinde dağıtım yapan önemli şirketler ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirterek, "Büyüme stratejimiz sayesinde, bu sıkıntılı dönemde, katma değeri yüksek, tasarım odaklı ürün portföyümüz sayesinde başta Avrupa pazarları olmak üzere tüm ihracat pazarlarımızdaki ortalama fiyatımızı yükseltmeyi başardık. Tripoli, Aşkabat, Erbil, Beyrut, Üsküp, Hindistan'da Koçin gibi kritik önem taşıyan pazarlarda yüzde 100 Kale ürünlerinin sunulduğu ve tasarım felsefemize uygun showroomlarımızı açtık ve açmaya da devam ediyoruz. Pakistan'dan Avustralya'ya olan coğrafyada üst segment ürün gamımızın satışlarını yükseltmekteyiz. Yakın vadede yeni bayiler açarak bölgesel liderlik hedefimiz için daha da aktif hale gelmeyi planlıyoruz"dedi.

Pazar payımız arttı

Okyay ayrıca Türk yapı malzemeleri sanayiinin bir yol ayrımına girdiğini söyleyebileceklerini belirterek, şunları kaydetti: "Seçenekleri, ya üretim üssü olmak hedefiyle yetinip yoğun rekabetin yol açtığı düşük kar marjlarıyla yaşamaya çalışmak ya da niteliksel bir sıçrama ile ürün geliştirmede daha fazla ağırlığını hissettiren, bu sayede yaratılan katma değer içerisinde daha fazla pay alan bir sanayici olmak şeklinde ifade edebiliriz. Kurumsal kültürümüz, gönlümüz ve mantığımız ikinci hedeften yanadır." 2008'de yüzde 8, 2009'da ise yüzde 16,1 daralan Türk inşaat sektöründe, Kaleseramik olarak pazar paylarını yüzde 26'dan 30'a çıkarmayı başardıklarını dile getiren Okyay, "Firmamız, 2009'da özellikle yer, duvar karosu ve porselen seramikteki üst segment grubunda yüzde 60'ın üzerinde paya ulaşmıştır" dedi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kale-rotayi-ortadoguya-kirdi_81479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!