Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalecik'in Termik Kuraklık Feryadı

Kalecik’in, içinden geçen Kızılırmak Nehri’nin üzerinde yapılan termik santraller nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Hürriyet Gazetesi
Kalecik'in Termik Kuraklık Feryadı

Kalecik’in, içinden geçen Kızılırmak Nehri’nin üzerinde yapılan termik santraller nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Kalecik Vakfı Başkanı Ahmet Ateş, termik santral nedeniyle Kızılırmak’ın kurumasıyla birlikte, tarımsal faliyetlerin duracağını, ilçenin bir diğer geçim kaynağı olan doğa turizminin de yara alacağını söyledi. Termik santralin Kırıkkale’de tarımsal üretimin yapılamadığı dağlık alanlara kurulması gerektiğini kaydeden Ateş, bu konuda daha önce yaptıkları çağrılarının yanıtsız kaldığını ifade etti.

Gazetecilere Kalecik’i gezdiren ve ilçe hakkında bilgi veren Ateş, konuya ilişkin olarak "Dünya’da çok nadir bulunan ve sınıfının en iyisinin burada üretildiği Kalecik Karası Üzümü ile meşhur ilçede, devlet yatırımı olmadığı için kalkınma sağlanamıyor" diye yakındı.

T.C. Ziraat Bankası’nın sekizinci şubesinin Kalecik’te açıldığını ve şimdiki Kırıkkale’nin o zamanlar Kalecik’e bağlı bir köy olduğunu vurgulayan Ateş, şöyle konuştu:

Devlet önem vermiyor

"Kalecik Türkiye’nin büyük ilçelerinden biri konumundaydı, şimdi ise çok kötü durumda. Çünkü devlet burayla ilgilenmiyor. Kalecik Karası üzümü ile meşhur ilçede 3-5 tane şarap fabrikası var ama bu fabrikalara devlet tarafından önem verilmiyor. Biz ilçenin çeşitli tarım ve turizm projeleri ile daha da iyi kalkınacağını düşünüyoruz. Çünkü Kızılırmak buradan geçiyor. Fakat buraya HES Projesi ile iki termik santral kurulması, üçüncüyü de kuracak olmaları bizi büyük bir şaşkınlık içinde bıraktı. Sonuç olarak, buradaki üzüm bağları kuraklıkla karşı karşıya kalacak, üretim duracak, iklim değişecek, nehrin kurumasıyla buradaki mesire yerleri de önemini kaybedecek. Bizler Kalecik Vakfı, Kalecikliler Derneği, Kalecik halkı olarak hep birlikte çeşitli devlet kuruluşlarına başvurduk, fakat bu konuda devletten hiçbir şekilde cevap alamıyoruz. Bu güzel coğrafyanın yok olmaması için, Ankara’ya 55 kilometre uzaklığı olan ilçenin, yaşanabilir halde kalması için elimizden geleni yapacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalecikin-termik-kuraklik-feryadi_70702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!