Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalekim’den İşinin Ehli ‘Sertifikalı’ Ustalar

Kale Grubu şirketlerinden Kalekim, MEB işbirliği ile ustalar için ‘Geliştirme ve Uyum Kursları’ düzenliyor. Ücretsiz olarak verilen kurslar sonunda yapılan sınavları başarıyla geçen ustalar, MEB onaylı sertifikaları almaya hak kazanıyor ve AB üyesi ülkelerde çalışma şansını elde ediyor.

yapi.com.tr
1 Kalekim’den İşinin Ehli ‘Sertifikalı’ Ustalar

ale Grubu şirketlerinden Kalekim, MEB işbirliği ile ustalar için ‘Geliştirme ve Uyum Kursları’ düzenliyor. Ücretsiz olarak verilen kurslar sonunda yapılan sınavları başarıyla geçen ustalar, MEB onaylı sertifikaları almaya hak kazanıyor ve AB üyesi ülkelerde çalışma şansını elde ediyor.

Her biri sektörünün öncü markaları olan Kalekim Yapı Kimyasalları, Kalecolor, Kaleterasit ve Mavi Kale’yi çatısı altında barındıran Kalekim, düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Geliştirme ve Uyum Kursları’ ile ustalara bir nevi ‘yüksek lisans’ yaptırıyor. Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu arasında imzalanan protokol çerçevesinde faaliyete geçen Kalekim Geliştirme ve Uyum Kursları ile ustaların yeni teknolojik bilgilerle donatılarak geliştirilmesi, mesleklerinin belgelendirilmesi ve AB ile uyum sürecinin sağlanması amaçlanıyor. Kurslarda ustalara alanlarına göre Yer ve Duvar Karosu Uygulamacılığı, İnşaat Boyacılığı, Dıştan Isı Yalıtım (Mantolama) ve Su İzolasyon Uygulamacılığı eğitimleri veriliyor.

Ustalara ‘yüksek lisans’ yaptırıyor
Kalekim Geliştirme ve Uyum Kursları, 5 gün süreli ve toplamda 50 saat olarak düzenleniyor. İlk 2 gün teorik bilgiler anlatılıyor, diğer günler ise birebir uygulama eğitimleri veriliyor. Bu kurslara sadece işinin ehli, 19–45 yaş arası, en az ilkokul mezunu ustalar katılabiliyor. Kurslara dahil olabilmenin önemli bir koşulu da bayilerin ya da çalışılan inşaat firmalarının verdiği olumlu referanslar.

Okul disiplininde eğitim
Gelişim ve Uyum Kursları’nda dersler, Kalekim bünyesindeki eğitimciler tarafından veriliyor. Ayrıca kurs süresince MEB’den bir öğretmen tüm derslerde ve sınavlarda denetmen olarak hazır bulunuyor. Eğitimlere devam mecburi ve kursa katılan tüm ustalar MEB’in öğrenci disiplin kurallarına uymak zorunda.

Üç ayrı sınav yapılıyor
Kursa katılan ustaların başarısı kurs sonunda yapılan üç ayrı sınavla ölçülüyor; Metraj, Yapı Bilgisi ve Uygulama. Sınavların tümünden 70 ve üzeri not alanlar MEB ve İŞKUR onaylı resmi sertifikayı almaya hak kazanıyorlar. Sınavları geçemeyen ustalara ise iki sene süreyle üç sınav hakkı daha tanınıyor, bu süre zarfında kendisine kurslarda verilen eğitimlerin tüm notları gönderiliyor. Ustalar aldıkları bu sertifikalar ile AB üyesi ülkelerde çalışma şansı da elde ediyor.

Tüm masraflar Kalekim’den
İstanbul’da yapılan ve ücretsiz olarak verilen Kalekim Geliştirme ve Uyum Kursları’na Türkiye’nin dört bir yanından ustalar katılabiliyor. Ustaların ulaşım ve konaklama dahil tüm ihtiyaçları kurs gördükleri süre boyunca Kalekim tarafından karşılanıyor. Ayrıca kurslara katılan tüm ustalara bir yıllık ferdi kaza sigortası da yapılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalekimden-isinin-ehli-sertifikali-ustalar_59952.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • başvuruyu nereye yapıyoruz soyleyebilir misiniz? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!