Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalem Kırılan Salon artık Kültür Merkezi

Türkiye’de 68 Kuşağı’nın simge isimlerinden Deniz Gezmiş’in idam kararının verildiği salon müze oluyor. Ankara’daki eski adliye binası bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü olarak kullanılıyor. Bu binanın iki salonu restore edilerek kültür merkezine dönüştürüldü.

Taraf Gazetesi
Kalem Kırılan Salon artık Kültür Merkezi

Türkiye’de 68 Kuşağı’nın simge isimlerinden Deniz Gezmiş’in idam kararının verildiği salon müze oluyor. Ankara’daki eski adliye binası bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü olarak kullanılıyor. Bu binanın iki salonu restore edilerek kültür merkezine dönüştürüldü. İşte o salonlardan birinde yankılanmıştı yıllar önce Deniz Gezmiş’in ölüm fermanı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada salonların bugün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılacağı törenle hizmete açılacağı belirtildi.

1926 yılında, Adliye Vekaleti binası olarak hizmet vermeye başlayan ve çizimleri Guillo Mongeri ile Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılan bina, 2008 yılında kapsamlı bir onarıma alınarak, aslına uygun olarak restore edildi. Eskiden ağır ceza duruşmalarının yapıldığı iki salona, kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir nitelik kazandırıldığı ifade edildi. Salonlara Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Fuat Başgil ile Prof. Dr. Faruk Erem’in isimleri verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalem-kirilan-salon-artik-kultur-merkezi_67938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!