Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaleserafoam’a Avrupa Birliği Çevre Ödülü

İş dünyası ile çevreyi buluşturan 'Avrupa Birliği Çevre Ödülleri' (European Business Awards for the Environment) Türkiye’de sahiplerini buldu. AB’ye üye 27 ülkenin yanı sıra katılım sürecinde ve aday olan ülkelerde iki yılda bir düzenlenen 'AB Çevre Ödülleri', Türkiye’de Bölgesel Çevre Merkezi (REC), Türkiye ve Sürdürülebilir Gelişme İçin Çevre

yapi.com.tr
7 Kaleserafoam’a Avrupa Birliği Çevre Ödülü

Kaleseramik, 'Kaleserafoam' adlı ürünüyle Avrupa Birliği Çevre Ödülü Ürün kategorisinde ikincilik ödülü aldı.

İş dünyası ile çevreyi buluşturan 'Avrupa Birliği Çevre Ödülleri' (European Business Awards for the Environment) Türkiye’de sahiplerini buldu. AB’ye üye 27 ülkenin yanı sıra katılım sürecinde ve aday olan ülkelerde iki yılda bir düzenlenen 'AB Çevre Ödülleri', Türkiye’de Bölgesel Çevre Merkezi (REC), Türkiye ve Sürdürülebilir Gelişme İçin Çevre Platformu (SGCP) tarafından düzenleniyor. AB’nin en prestijli ödüllerinden olan program, şirketlere AB içinde Türkiye’yi temsil etmenin yanısıra AB ülkeleriyle ticarette özel yaklaşım hakkı tanıyor. Ayrıca ödül alan şirketler, AB Çevre Ödülleri – Türkiye Programı logosunu 3 yıl boyunca kullanabilme hakkı elde ediyor. AB Çevre Ödülleri, 'yönetim', 'ürün' ve 'süreç' olmak üzere üç kategoride veriliyor.

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’na katılan Kaleseramik, seramik üretiminde açığa çıkan artıkların fonksiyonel özelliklere sahip yeni bir ürün olarak pişirilmesi ile elde edilen Kaleserafoam adlı yapı malzemesi ile ürün kategorisinde ödül aldı. Kaleseramik, Brüksel’de düzenlenecek Avrupa Birliği Çevre Ödüllerinde Türkiye’yi ürün dalında temsil etmeye hak kazandı. Avrupa Birliği Çevre Ödülü, 3 Haziran 2008’de Brüksel’de yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Ödül töreni 20 Mayıs 2008 tarihinde Ceylan Intercontinental Hotel’de gerçekleştirildi. Kaleseramik adına ödülü, Kaleseramik Genel Koordinatörü Bahadır Kayan aldı. Bahadır Kayan, köklü bir geçmişe sahip Kaleseramik’in kurulduğu günden bu yana çevresel, toplumsal ve etik değerleri de hesaba katarak kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getirdiklerini belirterek, çevre yönetim sisteminin iş süreçleri içinde önemli bir unsur haline geldiğini anlattı.

Kayan ödül hakkında şunları söyledi: “Kaleserafoam’la ürün kategorisinde aldığımız ödülden gurur duyuyoruz ve Kaleseramik olarak Türkiye’yi AB Çevre Ödüllerinde temsil edeceğimiz için ayrıca heyecanlıyız. Seramik sektöründe Çevre Yönetim Sistemi'ni uygulayan ilk kuruluş olan Kaleseramik, Ar-Ge ve innovasyon gücüyle binalarda çevre ve insan sağlığına dost bir malzeme olan Kaleserafoam’ı geliştirdi. Üretim artıklarından elde elden Kaleserafoam’ı, yapı sektörünün hizmetine sunuyoruz. Bundan sonra da çevreci ürün ve hizmetlerimize büyük bir şevkle devam edeceğiz.’’

Kaleserafoam

Seramik köpük Kaleserafoam, seramik atıklarından üretilen gözenekli, hafif ve fonksiyonel, 50cmx100cmx8cm ölçülerinde, tüm yalıtım (ses, ısı, su, yangın) sistemlerinde kullanılabilecek bir yapı malzemesi. İlave hammadde girdisi olmadan yeni ürün geliştirme ve atık yönetiminde yenilik olarak ortaya çıkan Kaleserafoam, atıkların fonksiyonel özelliklere sahip yeni bir ürün olarak pişirilmesi ile elde ediliyor.

Kaleserafoam, kompozit malzeme yapımına çok elverişli bir malzeme. Seramik plakalar ve cam elyaf gibi takviye elemanları ile hafif ve kolay işlenebilen, yanmaz, su emme değeri sıfır olan, ses ve ısı yalıtımına katkı sağlayan yeni bir malzeme olarak, müşteri, projelendirme ile binaların iç ve dış duvarlarında, ara bölmelerinde, yükseltilmiş döşemelerinde bu malzemeyi kolaylıkla uygulayabilecek.

Kaleserafoam ile konut sektöründe her geçen gün gelişen ve artan malzeme çeşitliliğine yeni ve farklı özelliklere sahip bir malzeme ekleniyor.

Üretim

- Üretiminde yüzde 100 atık seramik çamuru kullanılıyor.
- Üretim tesisinde düşük enerji ve emisyon değerlerine sahip, doğalgaz ile çalışan fırın ve ebatlama için dizayn edilmiş kesme / işleme hattı bulunuyor.
- Proseste kullanılan su, fabrika içi çevirim ile yeniden hatta veriliyor.
- Üretim sırasında fırın çıkışı ve kesme / işleme hattı sonunda ortaya atık malzeme çıkmıyor.
- Üretim sonucu oluşan atıklar tekrar kullanılıyor.
- Fırın enerji girdisi olarak kullanılan doğalgazın yanması sonucu çıkan CO, CO2, H2O bileşenlerinin değerleri emisyon sınırları içinde.
- Tesislerde 14001 Çevre Yönetim Sistemi uygulanıyor.

Ürün özellikleri

- Kaleserafoam, organik malzemeler ve bunların türevlerini içermiyor.
- Bozulmuyor ve zamanla aşınmıyor. Atmosferik koşullardan ve asitlerden etkilenmiyor.
- Sıkıştırmaya karşı dayanıklı. İzotropik, homojen ve deforme olmayan yapısıyla sıkıştırmaya karşı optimum direnç gösteriyor.
- Kolay çalışılan bir malzeme. Çimentoyla iyi bağlanıyor. Delinebiliyor ve istenilen ebat ve kalınlıkta kesilebiliyor.
- Termik bakımdan yalıtkan. İyi bir izolasyon malzemesi ve zamanla dejenere olmuyor.
- Akustik bakımdan yalıtkan. Hücreli ve gözenekli yapısı, iyi bir gürültü yalıtımı için kullanılabilir.
- Kapalı gözenekli yapısı sayesinde hem hafif, hem de inert bir malzeme.
- Doğal ve ekolojik bir malzeme. Hammaddesi, endüstriyel seramik prosesinden geri dönüşüm amaçlı toplanan malzemelerden meydana geliyor.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kaleserafoama-avrupa-birligi-cevre-odulu_61795.html

Read Comment Section
7 Yorum Yorum Yaz
  • ürünümüz ile ilgili arge çalışmaları halen devam etmektedir ve zaman zaman özel projelerde uygulamalar yapılmaktadır. bilgi almak isterseniz yilmazkokay@kale.com.tr mail adresim. YANITLA
  • bilgi alabildiniz mi ?? ürün ile alakalı?? bir bilgiye ulaşabilirseniz paylaşırmısınız?? YANITLA
  • çok enteresan bir ürün. mantolamada da kullanıyorlar. diğerleri gibi yanmıyor ve çok üst seviyede yalıtım sağlıyor sanıyorum. ama ne bir internet sitesi var ne bir bilgi var ???? özel projelere proje bazlı üretip satıyorlar dedi bir mimar arkadaşım... YANITLA
  • Çok güzel çevreci bir ürün. Yüzer sistemlerde yüzdürücü olarak (strafor yerine) kullanılabilirmi? Uzun süre su içinde kaldığında su geçirgenliği ve tuzu ve sodalı sudan etkilenme durumu test edilmişmidir? Bu bilgileri kimden alabiliriz YANITLA
  • ürün gerçekten çok değerli, bilgi için katalog gönderebilirim. YANITLA
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!