Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalkınma Ajansı'nda Yeni Dönem

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) Yönetim Kurulu seçimleri, dün Balçova Termal Otel'de gerçekleşti. 3 üyenin seçileceği yarışa, kentin tanınmış 7 ismi katıldı. Seçimlerde 70 oy alan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, 49 oy alan EGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu ve 34 oy alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni Asır Gazetesi
1 Kalkınma Ajansı'nda Yeni Dönem

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) Yönetim Kurulu seçimleri, dün Balçova Termal Otel'de gerçekleşti. 3 üyenin seçileceği yarışa, kentin tanınmış 7 ismi katıldı. Seçimlerde 70 oy alan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, 49 oy alan EGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu ve 34 oy alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen, İKA Yönetim Kurulu'na seçildi.

Kalkan başkan

Seçimi kaybeden Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı Yaşar Özdemir 26, Bornova Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Kavuk 32, İzmir Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Şehnaz Yılmaz 25, ESBAŞ Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy ise 8 oyda kaldı. Kalkınma Kurulu Başkanlığı'na ise, daha önce de bu koltukta oturan İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan 88 oyla bir kez daha seçildi. Başkan vekilliğine de 81 oy alan EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu getirildi.

Kıraç yönetti

Türkiye'de 2 pilot ajansla birlikte 2006 yılında kurulan İZKA'nın, dün Balçova Termal Otel'de öğlen saatinde başlayan seçimleri, akşam saat 18.00'e kadar sürdü. Seçimlere Kalkınma Kurulu üyeleri büyük ilgi gösterdi. Daha önce Başkanlar Kurulu üyelerinin belirlediği adaylar seçimi kazanırken, seçimlere İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç başkanlık yaptı.

43.6 milyon YTL

Seçimlerden önce konuşan Kıraç, İZKA'nın İzmir'in geleceğinde büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. 2009'da bütçelerinin 43 milyon 623 bin YTL olduğuna dikkat çeken Kıraç, bu bütçenin yüzde 71'inin hibe olarak değerlendirileceğini kaydetti. Kısa zaman içerisinde proje teklif çağrısına çıkacaklarını söyleyen Kıraç, "KOBİ programı ile 17 milyon YTL Sosyal Kalkınma Programı ile de 11 milyon YTL mali destek vermeyi planlıyoruz. Turizm ve çevre programı, tarım ve kırsal kalkınma programı ile doğrudan faaliyet desteği ve teknik destek sağlamayı öngörüyoruz. Ayrıca faiz desteği ve faizsiz kredi desteği ise 2 yıl sonra uygulanmaya başlanacak. Bütün destekler proje kapsamında verilecek. O nedenle bütün İzmirliler'i proje hazırlamaya ve İZKA'ya teklif etmeye davet ediyorum" dedi.

Müzakere önerdi

Vali Kıraç'ın konuşmasının ardından seçime geçildi. Seçimden önce söz alan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Atıl Akkan, önce müzakere yapılmasını teklif etti. Seçim öncesinde gazetelerde çıkan haberlere işaret eden Akkan, adayların daha önceden belirlendiğini iddia etti. Bu nedenle seçimlerde şaibe olduğunu öne süren Akkan, "Kalkınma Kurulu yüce bir heyettir. Bu kurulun hür iradesi, ipotek altına alındı. Burada herkes oyunu vererek adayını seçecek. Bize tabildot yedirilmek isteniyor. Belirlenen isimler dışında da aday olmak isteyenler var" diye konuştu.

Herkesin hakkı

Akkan'a yanıt veren Vali Cahit Kıraç ise, adaylığın herkesin hakkı olduğunu belirterek, adayların önceden belirlenmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Kısa süren tartışmanın ardından seçimlere geçildi. Öncelikle katip üye seçimi yapıldı. Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu ile Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, katip üye seçildi. Kalkınma Kurulu Meclis Başkanlığı ve başkan vekilliğinin öncelikle yapıldığı seçimlerde, başkanlığa aday olan mevcut başkan Necip Kalkan 88 oyla yeniden başkanlık koltuğuna oturdu. Başkan Vekiliğine aday olan Kemal Çolakoğlu ise, 81 oyla seçildi. Bu seçimlerin ardından Yönetim Kurulu üyeliği seçimlerine gidildi.

Kısa konuşma

Yönetim Kurulu için Cemal Elmasoğlu, Aydın Kesen, Zekeriya Mutlu, Yaşar Özdemir, Abdullah Kavuk, Ertuğrul Işıksoy ve Şehnaz Yılmaz olmak üzere, 7 tanınmış isim, aday olduklarını açıkladı. Daha sonra adaylar tek tek kürsüye gelerek neden aday olduklarını anlattılar. Kısa süren konuşmaların ardından sandıkların başına gidildi. Sonuçlar açıklandığında Zekeriya Mutlu, Cemal Elmasoğlu ve Aydın Kesen en çok oyu alan adaylar olarak Yönetim Kurulu üyesi oldular.
Seçimlerden sonra kürsüye gelen Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan, en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceklerini belirterek, üyelere teşekkür etti. Seçimi kazanan Yönetim Kurulu üyeleri de aynı temennilerde bulundular.

6 yedek isim belirlendi

Ayrıca 6 yedek Yönetim Kurulu üyesi de seçimle belirlendi. EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak 42, DTO Başkanı Geza Dologh 33, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Muzaffer Sekban 27, Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı Yaşar Özdemir 25, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka 24 ve Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar 23 oy alarak İKA Yönetim Kurulu yedek üyeliğine getirildi.

En fazla oy Mutlu'ya çıktı

. İzmir Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu 70
. EGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu 49
. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen 34
. Bornova Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Kavuk 32
. Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı Yaşar Özdemir 26
. İzmir Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Şehnaz Yılmaz 25
. ESBAŞ Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy ise 8

Notlar

. Yılmaz Temizocak ve Sedat Köse BAşkanlar Kurulu'nda alınan karar gereği adaylıktan çekildi.
. Seçimde Başkanlar Kurulu'nun belirlediği üyeler kazandı.
. Aynı gün aday olacağını açıklayan Abdullah Kavuk ise, 32 oy almayı başardı.
. Seçimlere en iddialı hazırlanan Zekeriya Mutlu, en çok oyu aldı.
. Seçimlere sürpriz isim olarak giren Şehnaz Yılmaz ve Ertuğrul Işıksoy da, az da olsa oy almayı başardı.
. Seçimlerin uzun sürmesi Kalkınma Kurulu üyelerinin sıkılmasına neden oldu.
. Kulislerde de bol bol adaylar için oy istendi.
. Atıl Akkan'ın çıkışı da seçimlere damgasını vurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-ajansinda-yeni-donem_65216.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sayın Akkan haklıdır. yapılan seçimler yeteri kadar bilgindirilmeden oldu bittiye getiriliyor. Kurula seçilecekler işaretle oluyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!