Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kalkınma Ajansları Daha Özgür Olmalı'

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından kentteki çeşitli sektörlerde başlayan kümelenme çalışmalarına hız kazandırmak amacıyla Hilton Oteli'nde ‘Kümelenme ve farkındalık’ konulu bir toplantı düzenlendi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu: ''Ankara'dan gelen şablonlarla çalışmaya başladığımızda ciddi sıkıntılar

yapi.com.tr / AA
'Kalkınma Ajansları Daha Özgür Olmalı'

STRONG>İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aziz Kocaoğlu, kalkınma ajanslarının daha özgür olması gerektiğini belirterek, Ankara'dan gelen şablonlara göre çalışmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından kentteki çeşitli sektörlerde başlayan kümelenme çalışmalarına hız kazandırmak amacıyla Hilton Oteli'nde ‘Kümelenme ve Farkındalık’ konulu bir toplantı düzenlendi. Kocaoğlu, toplantı açılışında yaptığı konuşmada kalkınma ajanslarının ellerinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yerelin gücünün ve bilgi birikiminin kullanılabilmesi için kalkınma yasası ve yönetmeliklerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, şöyle konuştu:

''Ama maalesef, belki doğanın kanunu bilemiyorum, hiçbir güç elindeki erki aşağı vermeye, deklare etmeye yanaşmıyor. Veriyormuş gibi yapıyor ama son imzayı kendisinde tutuyor. Sana parayı veriyor, 'şu kadarını şuraya harcayacaksın' diyor.

Koyduğunuz bir genel kural Ankara'ya, Çorum'a, Antep'e uyabilir ama İzmir'e uymayabilir. Belki benim önceliklerim farklı. Ankara'dan gelen şablonlarla çalışmaya başladığımızda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Yönetim kurulunda bu konuları sürekli konuşuyoruz. Yerelde kalkınmayı hedeflemişsek, bunun dünyadaki güçlerine, örneklerine inanıyorsak, kalkınma ajansı şemsiyesi altında vali, belediye, il özel idare, sivil toplum örgütleri, işadamları olarak hep birlikte belli bir istikamete gideceksek kalkınma ajanslarının daha özgür olması gerekir. Yerelin gücünün daha çok öne çıkması gerekiyor''.

Yerelin planlama, yönlendirme, stratejik planları yapma, tanıtım ve kalkınma stratejilerini belirleme gibi konularda ciddi bir güç ve yetkiyle donatılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, yetki vermeden sorumluluk vermenin çelişki yarattığını, ajans çalışmalarını en baştan zayıflattığını, çalışmalara dört elle sarılmasını engellediğini ifade etti.

Örnek hikayeler ve İzmir'in hedefleri

Toplantıda Avrupa'dan örnek uygulamaların başarı hikayeleri ve deneyimleri tartışıldı. Bu kapsamda Venedik İklimlendirme ve Soğutma Sektörü Kümesi ve Aşağı Avusturya Gıda Kümesi yetkilileri birer sunum yaparken, kümelenme çalışmaları devam eden Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin İnoviz Projesi, Atatürk OSB'nin yürüttüğü Makine Metal Kümesi, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği tarafından yürütülen çalışmalar ve Petkim tarafından yürütülen Kimya kümesi çalışmaları da irdelendi.

İZKA tarafından yapılan kümelenme araştırmasında İzmir'de Endüstriyel İklim ve Havalandırma ve İşlenmiş Meyve Sebze sektörleri kümelenme potansiyeli en yüksek iki sektör olarak belirlenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-ajanslari-daha-ozgur-olmali_83459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!