Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Kalkınma Ajansları ile Neyi Kalkındıracak?’

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, Türkiye’nin bölgesel gelişme politikalarının AB’ye uyumunun sağlanması gerekçesiyle çıkarılan Bölgesel Kalkınma Ajansları ile iktidarın neyi kalkındıracağını sordu.

Evrensel GazetesiTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, Türkiye’nin bölgesel gelişme politikalarının AB’ye uyumunun sağlanması gerekçesiyle çıkarılan Bölgesel Kalkınma Ajansları ile iktidarın neyi kalkındıracağını sordu. Soğancı, Bölgesel Kalkınma Ajanslarına ilişkin dün yaptığı yazılı açıklamada, “AB’ye uyum süreci ile gündeme getirilen Bölgesel Kalkınma Ajanslarının Türkiye’nin bölgesel gelişme politikalarının AB’ye uyumunun sağlanması gerekçesiyle savunularak, yasal çerçeveye oturtulduğu” görüşüne yer verdi.

Bu doğrultuda çıkartılan Bakanlar Kurulu Kararı’nı yargıya götürdüklerini ve Danıştay’dan iptal kararı aldıklarını hatırlatan Soğancı, “Siyasi iktidar, TMMOB’dan o kadar çok dertlenmiş olmalı ki, ajanslarda birliğe bağlı odalara yer vermemiştir. Kalkınma kurulları, merkezi idareyi temsil edenler, belediye başkanları, sermayeyi temsil eden oda, dernek ve siyasal iktidara yakın vakıf ve dernekler bileşeninden oluşturulmuştur. Bu oluşum, Başbakan’ın emrinde olan Yatırım ve Destek Ajansı ile birlikte, yani yabancı sermaye ile birlikte bölgesel gelişme politikalarını oluşturup uygulayacaktır” dedi.

“Siyasi iktidar, mühendissiz, mimarsız, şehir plancısız bölgesel kalkınma(!) yapacaktır” diyen Soğancı, AB’nin krizden önce aday ülkelere dayattığı, sermayeyi, özel sektörü ve bölgesel rekabeti teşvik eden modelin ajanslar olduğunu söyledi. Sanayi Devrimi’ni tamamladıktan çok sonra devreye koyduğu bu model ile AB’nin kendi iç krizini çözmeyi amaçladığını ve bu modelin Türkiye gibi ülkelerde aynı sonucu vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Soğancı, bu sürecin krizi daha da derinleştireceği uyarısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-ajanslari-ile-neyi-kalkindiracak_65154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!