Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kamondo Apartmanı Kazak Şirketinin Oldu

İstanbul Galata'da bulunan metruk haldeki Ünlü Kamondo Apartmanı, Kazaklara satıldı. 1492 yılında İspanya'yı terk etmek zorunda kalan ve önce Venedik'e sonra İstanbul'a yerleşen Kamondo ailesinin inşa ettirdiği Kamondo Apartmanı bölgenin en eski tarihi binası konumunda.

Milliyet Gazetesi
Kamondo Apartmanı Kazak Şirketinin Oldu

b>İstanbul Galata'da bulunan metruk haldeki Ünlü Kamondo Apartmanı, Kazaklara satıldı. 1492 yılında İspanya'yı terk etmek zorunda kalan ve önce Venedik'e sonra İstanbul'a yerleşen Kamondo ailesinin inşa ettirdiği Kamondo Apartmanı bölgenin en eski tarihi binası konumunda.

Binayı ana hissedarı olduğu Beyoğlu A.Ş. aracılığıyla satın alan Kazak şirketi Capital Partners'in Kamondo Apartmanı için 1 milyon dolar ödediği öğrenildi. Kazakların restorasyon çalışmaları için 4 milyon dolar ayırdığı apartmanda yapılacak 8 rezidans üst gelir grubuna pazarlanacak.

İstanbul'un modernleşmesinde önemli rol oynamış Osmanlı'nın Rothschild'leri olarak adlandırılan Galata bankerlerinin en ünlülerinden Kamondo ailesinin adını taşıyan apartmanın hisseleri 8 Türk ailesinin elinde bulunuyordu.

Osmanlı'ya borç verdiler
Kamondo ailesi bu apartmanın dışında İstanbul'da Saatçi Han, Yakut Han, Kuyumcular Han, Lüleci Han, Gül Han gibi binalar ile Bankalar Caddesi'ndeki ünlü 'Kamondo Merdivenleri'ni de inşa ettirmişti. Bir dönem ailenin İstanbul'daki apartmanlarının sayısı 255'e ulaşmıştı.

Venedik'te yaşayan İspanyol-Portekiz kökenli Kamondolar, 17'nci yüzyılda İstanbul'a yerleşmiş Yahudi bir aile. Osmanlı'da gayrimenkul edinme izni alan ilk yabancı uyruklu kişi olan Abraham Kamondo, kardeşi Isak ile birlikte 'Isak Kamondo ve Şürekası' isimli bankayı kurarak, Kırım Savaşı'nda Osmanlı devletini finanse etti. Dersaadet Tramvay şirketinin de ortakları arasında yer alan Kamondolar, İstanbul'da ilk belediyenin oluşumunda da rol aldı.

Ünlülerin apartmanı
Osmanlı sarayı ve yabancı finans kaynakları arasında dış borçlanma için aracılık yapan Kamondo ailesi sonradan Paris'e yerleşti.
Geçmişte Kamondo Apartmanı'nda yaşayanlar arasında Abidin Dino, Arif Dino, Ahmet Hamdi, Sait Faik, Yaşar Kemal, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday gibi ünlü isimler bulunuyor.

Kazak bankası destekliyor
İnşaat projeleri Kazkommertsbank'ın da dahil olduğu bir grup güçlü Kazak bankası tarafından desteklenen Capital Partners geçtiğimiz ay Bodrum'da içinde marina, golf sahası ve otel yapacağı 14 koyun bulunduğu 4 milyon 800 bin metrekarelik arazi satın aldı. Capital Partners'ın geçen yıl aldığı ve restorasyonunu tamamladığı Galata'daki 110 yıllık tarihi bina Rizzo Apartmanı'nda yapılan 7 rezidans ise 300 bin dolardan satıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamondo-apartmani-kazak-sirketinin-oldu_47847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!