Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamp İmar Mevzuatına Aykırı, Sosyal Doku Dikkate Alınmadı

Maraş'ta yapılması planlanan mülteci kampına bilirkişiden de onay çıkmadı. Raporda, kampın imar mevzuatına aykırı olduğu, toplumsal ve sosyal dokunun dikkate alınmadığı belirtildi

yapi.com.tr
Kamp İmar Mevzuatına Aykırı, Sosyal Doku Dikkate Alınmadı

Birgün Gazetesi'nden Rabia Yılmaz'ın haberine göre, Maraş Sivricehüyük Mahallesi’nde mültecilerin kalması amacıyla yapılmak istenen ve büyük tepkiye yol açan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kampı ile ilgili bilirkişi raporu açıklandı.

Dicle Üniversitesi Mimarlık Bölümü Şehircilik Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, bölgenin sosyal dokusunun dikkate alınmadığı ve kampın imar mevzuatına uygun olmadığı belirtildi.

Mülteci kampının yapılıp yapılmamasına ilişkin karar verme sürecine halkın katılımının sağlanmasının gerektiğinin ifade edildiği raporda, Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin (ÇED) yapılmadığı ve doğal karakterteri korunacak alanlar üzerine inşa ediliyor olmasının kusurlu bulunduğu ifade edildi.

Köylülerin özel mülkiyet hakkı ihlal ediliyor

Köy sakinlerinin özel mülkiyet alanının ihlal edildiğini de aktaran raporda, ''Alan yer seçim kriterinin sadece kamusal mülkiyet olması (başka hiçbir maliyetin göz önüne alınmaması (Bakınız alan yer seçim sınırları, sadece tek parsel ve o parselin sınırları ile belirlenmiştir)'' denildi.

Toplumsal uyum ve sosyal doku dikkate alınmıyor

Toplumsal uyum ve sosyal dokunun dikkate alınmadığının vurgulandığı raporun devamında şu ifadelere yer verildi:

''İstihdam potansiyeli bulunan büyük kent merkez ve/ya çeperinde entegre konut üretimi ile çözülebilecek bir yerleşme yerine kırsal alanda hiçbir üretim perspektifi olmayan yer seçimi olması gibi temel nedenler başta olmak üzere Genel Şehircilik ilkeleri, Planlama Esasları ve Kamu yararı açısında uygun olmadığı; özeliği itibariyle Şehir Planlarının ve planlarının bütünlüğü, genel yapısı, kapsadığı alanının nitelikleri gibi olgular ile uygulama bütünü, yönü, büyüklüğü ve şekliyle, nüfus, yapılaşma biçimi gibi temel kavramları da dikkate alındığında üst ölçekli planlara ve imar mevzuatına uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamp-imar-mevzuatina-aykiri-sosyal-doku-dikkate-alinmadi_144854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!