Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kamu Binaları için 5 Yılda 4,5 Milyar Kira Ödendi

Kamuya yeni bina kiralanmasına kısıtlama getirilirken son 5 yılda hizmet binaları için ödenen kira tutarı dudak uçuklattı. AKP iktidarı, Ocak 2019-Mart 2024 döneminde hizmet binaları için 4,5 milyar TL kira ödedi.

yapi.com.tr
Kamu Binaları için 5 Yılda 4,5 Milyar Kira Ödendi (Fotoğraf: AA)

AKP iktidarının kamu kaynaklarına yönelik savurgan politikasını ortaya koyan ve “İsrafı önlemekte yetersiz” kalacağı değerlendirilen tasarruf paketi kamuoyu ile paylaşıldı.

Tasarruf paketinde kamu adına yeni bina kiralanmaması ve mevcut kiralamaların bir takvimle sonlandırılması gerektiği belirtildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; Cari açığının yalnızca yüzde 3'üne denk gelen tedbirleri içeren paketin ardından gözler, kamunun hizmet binaları için ödediği kiraya çevrildi. AKP iktidarında kamunun elindeki çok sayıda taşınmaz, adeta yok pahasına satıldı.

Et ve Süt Kurumu ile DSİ, TCDD, EPDK ve TEİAŞ gibi kurumların da aralarında olduğu çok sayıda kamu kurumu, kiracı durumuna düşürüldü. Devletin kasasından hemen her yıl yüz milyonlarca liralık kira ödemesi çıktı. Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin Ocak 2018 ile Mart 2024 dönemini de kapsayan altı buçuk yıllık kira ödemesi 4,5 milyar TL'yi aştı.

Mülkiyeti kendilerine ait binalarda hizmet veren çok sayıda kamu kurumu, AKP döneminde gerçekleştirilen özelleştirme ve satışların ardından kamu hizmetini, ancak kira ödeyerek yerleştiği binalarda sürdürülebilir hale geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin kira ödemelerine yönelik verileri de “Devlet kiracı oldu” eleştirilerinin haklılığını gözler önüne serdi.

Resmi verilere göre, kamunun hizmet binası kiralama gideri 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarının tamamı ile Ocak-Mart 2024 döneminde toplam 4 milyar 585 milyon 457 bin TL olarak gerçekleşti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-binalari-icin-5-yilda-4-5-milyar-kira-odendi_204780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!