Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamu İhale Kanunu Yine Değişiyor

Altı yılda 13 kez değiştirilen Kamu İhale Yasası 14'üncü kez değiştiriliyor. TBMM'ye sunulan düzenleme kabul edilirse Kamu İhale Kurumu artık gazete ve TV haberlerini ihbar kabul etmeyecek, ihbar mektuplarını dikkate almayacak. Düzenlemeyi savunan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, kurumun dosya üzerinden mevzuata uygunluk incelemesi

CNN TürkKamu İhale Kanunu bir kez daha değişiyor. Meclis'e sunulan tasarıya göre artık Kamu İhale Kurumu gazete, TV haberlerini ihbar kabul edip harekete geçmeyecek. İhalelerle ilgili şikayette bulunma koşulları da zorlaştırılıyor. Şikayet başvuru bedelleri 300 YTL'den en az 1000 YTL'ye yükseltiliyor.
 
Altı yılda 13 kez değiştirilen Kamu İhale Yasası 14'üncü kez değiştiriliyor. TBMM'ye sunulan düzenleme kabul edilirse Kamu İhale Kurumu artık gazete ve TV haberlerini ihbar kabul etmeyecek, ihbar mektuplarını dikkate almayacak. Düzenlemeyi savunan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, kurumun dosya üzerinden mevzuata uygunluk incelemesi yapabildiğini hatırlattı.
 
"Mevzuata uygun dediğiniz birşey de pekala yolsuzluk olabilir" diyen Gül, ihbarların teftiş kurulları ve savcılıklar tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi.
 
Şikayette bulunma bedeli de yükseltiliyor. 301 YTL yerine 1000 ile 10 bin YTL ödenecek. KİK Başkanı Gül, "Şikayete menfaat sağlamak içinde başvuruluyordu. 301 YTL'nin çok kötüye kullanıldığını gördük, bir de bunu deneyeceğiz" dedi.
 
Tasarı, sadece sağlık kuruluşlarına tanınan ve çeşitli kriterlere göre seçilmiş en az üç en fazla 25 firmadan iki yıl süreyle ihalesiz alım yapma imkanını da genişletiyor.

Kamu İhale Yasası kapsamındaki tüm kurumlar dört yıl süreyle yapım işleri dahil her türlü mal ve hizmet alımlarını çerçeve sözleşmeyle yapabilecek.
 
Tasarı, Başkan Hasan Gül ve kurul üyesi Hicabi Ece'nin bir kez daha aynı görevlere atanabilmesinin de önünü açıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-kanunu-yine-degisiyor_61598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!