Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Kamu İhale Kanunu'ndaki Değişiklik Sürecine Dahil Olun''

Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan tarafından gelecek hafta Çarşamba günü açıklanacak Ankara ile ilgili projelerin, ''yap-satçı'' olarak bilinen küçük ve orta boy inşaat müteahhitliği sektörü açısından önemli fırsatlar yaratacağını belirtirken, sektör temsilcilerine, ''teker teker değil, birlik ve konsorsiyum kurarak bu fırsatlardan

yapi.com.tr / AA
''Kamu İhale Kanunu'ndaki Değişiklik Sürecine Dahil Olun''

Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan tarafından gelecek hafta Çarşamba günü açıklanacak Ankara ile ilgili projelerin, ''yap-satçı'' olarak bilinen küçük ve orta boy inşaat müteahhitliği sektörü açısından önemli fırsatlar yaratacağını belirtirken, sektör temsilcilerine, ''teker teker değil, birlik ve konsorsiyum kurarak bu fırsatlardan yararlanmaları'' çağrısında bulundu.

Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) tarafından Rixos Otel'de düzenlenen moral gecesine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile bazı ilçe belediye başkanları katıldı.

Devlet Bakanı Çiçek, burada yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlik firmalarının pek çok ülkede büyük projeler gerçekleştirdiğini, yap-satçılık sektörünün de Türkiye'de, ekonomide üretimin canlanması ve istihdamın artırılması açısından büyük katkılar sağladığını söyledi. Bu sektörün yılda ortalama 1 milyon kişiye değişik sürelerle istihdam yarattığını belirten Çiçek, köyden kente göçün devam etmesi nedeniyle kentlerde sağlıklı ve kaliteli yeni yaşam alanlarının oluşturulması konusunda bu sektöre önemli görev ve sorumluluk düştüğünü vurguladı.

''Taahhüt sektöründen toplum olarak önemli beklentilerimiz var'' diyen Bakan Çiçek, sektöre yönelik bazı eleştirilerde bulunurken, ''Sizin, uygulamalarınız konusunda ciddi öz eleştiri yapmanız lazım. Türkiye'de balkondan balkona bayramlaşmanın yapıldığı semtler var. Bir misafirliğe gidiyorsunuz, üst katta konuşulanlar alt katta dinleniyor. Ne konuşsan duyuluyor. Burada yapı kalitesinden söz edilemez. Yapı kalitesi konusunda öz eleştiri ve denetim gerekli'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de artık ekonomik politikalar konusunda ilgili tarafların etkili olması için Ekonomik ve Sosyal Konsey'in anayasal kurum haline getirildiğini, bununla ilgili yasanın seçimden sonra çıkacağını ifade eden Çiçek, sektör temsilcilerine, ''İşlerinizi iyi takip edin. Politikalarda söz sahibi olmak istiyorsanız, bu Konseyde temsil edilme çabası içine girin. Çünkü bu Konsey, karar mekanizmasıdır'' tavsiyesinde bulundu.

Devletin yasaları çıkarmasına rağmen, ilgili kesimlerin, bu yasaların getirdiği konusunda üyelerini bilgilendirmediğini, bu nedenle bazı sorunlar yaşandığını anlatan Cemil Çiçek, bu yasalar çıkarılırken pek çok kesime görüş sorulmasına karşın bunlardan çok azının görüş verdiğini, sonra da uygulamadan şikayet ettiğini anlattı.

Türk Ticaret Kanunu değiştirilirken binden fazla yere görüş sorulduğunu, ancak sadece 51 görüş geldiğini aktaran Bakan Çiçek, Kamu İhale Kanunu'nda da seçimden sonra değişiklik yapılacağını belirterek, sektörün bu değişiklik sürecine dahil olmasını istedi.

Çiçek, ''Bir yanlışlık yapılınca, biz bir daha bu yanlışlık olmasın diye kanunları çıkarırken çok fazla ince eleyip sık dokuyoruz. Bu sefer değişiklik, ne sizi ne de bizi memnun ediyor. Biz hızlı iş yapmak istiyoruz. Siz de yanlış yapanları aranızdan atmıyorsunuz. Yanlış yapılmasın diye sıkı önlem getiriyoruz. Bu sefer yasa değişikliği sürecine siz de dahil olun. Uygulamayı yapan sizsiniz. Sorunları, çözümleri bilirsiniz'' diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta Çarşamba günü hükümetin Ankara ile ilgili projelerini açıklayacağını hatırlatan Bakan Cemil Çiçek, ''Bu projeler size ekmek kapısı açacak. Teker teker değil, birlik olun konsorsiyum kurun, bu fırsatlardan yararlanın'' çağrısında bulundu.

Gökçek: ''Düşük yüzdelerle size iş veririz''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de geceye katılan yap-satçı müteahhitlere birleşmeleri çağrısında bulunurken, güçlü ortaklıklar kurmaları halinde, kendilerine, mevcut ihalelerde ortaya çıkanlardan daha düşük yüzdelerle iş vereceğini söyledi.

Ankara'ya geçen yıl 111 bin kişinin göç ettiğini, neredeyse Tokat kadar bir nüfusun Ankara'ya eklendiğini, ayrıca her yıl 50-60 bin yeni aracın Ankara trafiğine kayıt olduğunu anlatan Melih Gökçek, normal trafik düzeninin seyretmesi için yılda ortalama 125 kilometre yol yapılması gerektiğini, ancak kendilerinin, her yıl 95 kilometre yol yapabildiklerini anlattı.

Trafiğin rahatlatılması için, yeraltı yolları ve metro gibi yeni imkanlar üzerinde durduklarını hatırlatan Gökçek, göç ve artan nüfus nedeniyle her yıl 30-40 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu, bu yüzden Ankara'da müteahhitlerin rahat iş yaptığını belirtti.

BİM-FED Başkanı Mustafa Şahin'in ''TOKİ'nin haksız rekabete neden olduğu'' eleştirisine katıldığını ifade eden Gökçek, ''Ancak TOKİ, Türkiye'nin konut ihtiyacının yüzde 8-10'unu karşılıyor, yüzde 90'ını siz yapıyorsunuz'' dedi.

Ankara'da gelecek 4-5 yılda çok ciddi kentsel dönüşüm projesi uygulanacağını, ''kesinlikle gecekondu bırakılmamasını istediklerini'' aktaran Gökçek, şöyle konuştu:

''Bu kentsel dönüşüm projelerine talip olabilirsiniz. Eğer birleşip, ortaklıklar kurup güçlü hale gelirseniz, size daha düşük yüzdelerle iş verebiliriz. Ankara'da en yüksek yüzdelerle biz iş veriyoruz. Murat Karayalçın zamanında, çok değerli bir alan olan Portakal Çiçeği Vadisi, yüzde 36 ile müteahhitlere verilmiş. Biz, ondan daha değersiz olan Dikmen Vadisi'ni yüzde 56,6, Çukurambar'ı yüzde 57, Batıkent'i yüzde 49-51, Gordion'u yüzde 55,25, Konya Yolu'ndaki fen işleri arazisini yüzde 61 ile verdik. TRT'nin arkasındaki 902 parseli, altyapısı ve rekreasyon yatırımları firmaya ait olmak üzere yüzde 38,25 pay ile ihale ettik.

Kuzey Ankara projesinde 40 bin konut, ayrıca 32 bin konut yapılacak. Mamak'ta 50 bin konut yapılacak. Gelin, birleşin bunlara talip olun. Mevcut ihale yüzdelerinin altında paylarla size iş verelim. Birleşemezseniz, suç sizde. Birleşin, Ankara'yı birlikte inşa edelim.''

Müteahhitlik sektörünün işlerinin kolaylaştırılması için, bu kesime yönelik birçok önemli düzenlemenin, sektörün daha talebi bile olmadan belediye meclisinden geçirildiğini anlatan Melih Gökçek, kat yüksekliğinin 3,5 metre, bazı özel durumlarda 5 metreye yükseltileceğini, yangın merdiveni yüksekliği ile ilgili konunun da meclise teklif edilmesi halinde ilk toplantıda çıkabileceğini söyledi.

Gökçek, belediyenin; müteahhitlerin daha ucuza konut üretebilmesi için gereken her türlü tedbiri aldığını vurguladı.

''TOKİ boyası, TOKİ kapısı''

BİM-FED Başkanı Mustafa Şahin de gecede yaptığı konuşmada, derneğin 20 bin civarındaki yap-satçı müteahhidin en büyük temsilcisi olduğunu, yılda ortalama 25 milyar dolarlık iş yaptıklarını, ekonomiyi canlandırdıklarını ve 1 milyon kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Kendi öz sermayesi ile iş yapan bu sektörün resmi olarak hiçbir yerde temsil edilmediğini belirten Şahin, Kamu İhale Kanunu kapsamında birçok iş üstlenmelerine karşın, kendilerine iş bitirme belgesi verilmediğini, sadece silah ruhsatı almak için bu belgenin verildiğini söyledi ve bunu eleştirdi.

TOKİ'nin uygulamaları ile haksız rekabete neden olmasından şikayet eden Şahin, sosyal konut üretimi konusunda kendilerinin de görev alabileceklerini, ancak TOKİ'nin birçok bölgede lüks konut yaparak kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

Yapı denetimine tabi olmayan TOKİ'nin ''kalitesiz ve çok ucuz'' malzeme kullandığını öne süren Şahin, ''İnşaat malzemeleri satılan merkez olan Rüzgarlı Sokak'ta (TOKİ boyası, TOKİ kapısı) diye özel malzemeler satılıyor. Tanesi 90 liraya Amerikan kapı satılıyor. Biz ne yaparsak yapalım Amerikan kapının maliyetini 90 liraya indiremiyoruz. Bu haksız rekabetin önlenmesini, yeni hükümet döneminde buna el atılmasını istiyoruz'' dedi.

Devletin, belediyelerin yap-satçılara sosyal konut projelerinden pay vermek istediğini belirten Şahin, meslektaşlarına birleşmeleri, konsorsiyumlar kurmaları çağrısında bulunurken, ''Siz birleşin, iş alınması konusunda size söz veriyorum. Yoksa inşaat müteahhitliği yok olacak. Projelerden pay almamız lazım'' dedi.

Mustafa Şahin, 30 binden fazla yap-satçının ATO üyesi olmasına karşın sektöre yönelik iyileştirme sağlanmadığını belirterek, meslek odası kurulması için siyasilerden destek istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-kanunundaki-degisiklik-surecine-dahil-olun_87462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!