Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamu İzin Sevmez

35 yıllık Atatürk Stadı ruhsatsız çıktı. Üstelik 55 bin koltuklu stat, imar izni ve ruhsat alınmaksızın yapılan tek 'kamu tesisi' de değil.

Radikal
Kamu İzin Sevmez

br/> Türkiye'nin ev sahipliği ile düzenlenen 23. Üniversiteler Arası Yaz Oyunları (UNIVERSIADE), bir ayıbı ortaya çıkardı. Olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en büyük spor organizasyonu olan UNIVERSIADE'nin açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı 35 yaşındaki Atatürk Stadı'nın ruhsatsız olduğu anlaşıldı.


1971 Akdeniz Oyunları için yapılan stat, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından açıldı. O tarihten bu yana pek çok uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapan stat, UNIVERSIADE kapsamında 11 milyon 200 bin YTL harcanarak yenilendi. 55 bin koltuk yerleştirilerek tribünlerinden çevre düzenlemesi ve protokol odalarına kadar baştan aşağı elden geçirilen stadın 35 yıldır inşaat ruhsatı olmadığı ise, aynı kompleks içine yapılan Halkapınar Spor Salonu inşaatı sırasında ortaya çıktı! Konak Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Tuncağ, "Bu salonun ruhsat işlemlerini yaparken Atatürk Stadı'nın ruhsatı olmadığını gördük. 1970'de bir müracaat olmuş, ancak tapu, imar hattı, imar durumu, trafik durumu, vaziyet planı gibi pek çok eksiği olduğundan, tamamlanması için geri verilmiş. Bir daha da müracaat olmamış" dedi.

UNIVERSIADE için yapılan tadilatla ilgili de, ruhsatı olmadığından izin almak için başvuru yapılmadığını söyleyen Tunçağ, yine UNIVERSIADE için yaptırılan Göztepe'deki spor salonunun da ruhsatı bulunmadığını bildirdi.

Geçmişten bu yana özellikle kamu kurumlarının imarla ilgili işlemleri için belediyelerden izin almadığını, ancak Yeni İhale Yasası'yla artık başvurunun zorunlu hale geldiğini belirten Tuncağ, şöyle devam etti:

"Belediyeler olarak süprizlerle karşılaşıyorduk. Göztepe'deki salonun inşaatına haberimiz yokken başlandı. Atatürk Stadı 35 yıl önce yapılmış, ruhsatı yok. Halkapınar Spor Salonu'na, UNIVERSIADE'a yetişmesi için ruhsat verdik. Kamu kuruluşları da imarın parçası. Belki gizlilik içeren bazı kuruluşlar bu kapsam dışında tutulabilir, ancak diğerleri
imar planına uymalı. Geçmişte buna uyulmadığı için özellikle pek çok kentin kıyısı bozuldu."

Gençlik ve Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar ise konuyla ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını belirtti, "Böyle bir durum olduğunu sanmıyorum. Biz UNIVERSIADE öncesi gerekli çalışmaları yaparak tesisleri yeniledik" diye konuştu.

Şimdi ne olacak?

Bu tür ruhsatsız yapılar için belediye yaptırımı, talep ve şikayete bağlı. Eğer talep ve şikâyet gelirse, Atatürk Stadı 1985 yılında çıkarılan imar affından yararlandırılacak ve ceza kesilerek ruhsat çıkarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-izin-sevmez_31730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!