Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamunun Bütçesi Belediyelerle Delindi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Mali İzleme Grubu’ndan Doç. Dr. H. Hakan Yılmaz’ın yaptığı bir çalışmada, “Toplam yatırım harcamalarının yaklaşık yüzde 50’sinin Ankara ve İstanbul tarafından kullanıldığı, geri kalan yüzde 50’nin ise diğer 79 il arasında paylaşıldığı” belirtildi.

CUmhuriyet Gazetesi
Kamunun Bütçesi Belediyelerle Delindi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Mali İzleme Grubu’ndan Doç. Dr. H. Hakan Yılmaz’ın yaptığı bir çalışmada, “Toplam yatırım harcamalarının yaklaşık yüzde 50’sinin Ankara ve İstanbul tarafından kullanıldığı, geri kalan yüzde 50’nin ise diğer 79 il arasında paylaşıldığı” belirtildi. “Ocak-Eylül 2008 Yerel Yönetim Konsolide Bütçe Performansı Gerçekleşmeleri: Yerel Yönetimler Mali Performansındaki Bozulma Devam Etmektedir” başlıklı çalışmada şu çarpıcı sonuçlara yer verildi:

* Eylül sonu itibarıyla konsolide edilmiş yerel yönetimler açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 138 oranında artışla 3.2 milyar YTL düzeyinde gerçekleşti. Kamu kaynakları adalet, güvenlik, savunma, eğitim, sağlık, çevre gibi merkezi bütçe tarafından yürütülen hizmetlerden yerel yönetimlere kaydırıldı. Bu durum, kamu kaynaklarıyla değişen sermaye birikiminin yerel yönetimler eliyle hızlanması sonucunu da beraberinde getiriyor.

* Yerel yönetimlerin 11.2 milyar YTL düzeyindeki sermaye giderleri toplamı, 9.8 milyar YTL düzeyindeki merkez yönetim bütçe yatırımlarının üzerine çıktı. Burada çarpıcı olan nokta, bu idarelerin toplam yatırım harcamalarının yaklaşık yüzde 50’sinin Ankara ve İstanbul illeri tarafından kullanılıyor olması. Geri kalan yüzde 50 ise diğer 79 il arasında paylaşılmakta.

* Bütçeden yerel yönetimlere yapılan toplam transfer tutarı 2002 yılında 4.8 milyar YTL iken (GSYH’ye oran olarak yüzde 1.3), bu tutar 2008 yılında 19.6 milyar YTL’ye (GSYH’ye oran olarak yüzde 2) çıkmıştır. 2009 yılında ise bu tutarın Temmuz 2008’de çıkarılan gelir paylaşımına ilişkin düzenlemenin de etkisiyle 22.2 milyar TL’ye ulaşması hedeflenmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamunun-butcesi-belediyelerle-delindi_65901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!