Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanal Edirne Projesi Tamamlanmak Üzere

Edirne'de Yunanistan ile sınırı oluşturan ve her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri'nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan 7 bin 800 metrelik 'Kanal Edirne Projesi'nde sona gelindi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu, "Kanal kazısı çalışmaları günümüz itibarıyla yüzde 99 oranında tamamlandı" dedi.

yapi.com.tr
Kanal Edirne Projesi Tamamlanmak Üzere

DSİ tarafından 2015 yılı Kasım ayında 45 milyon lira bütçe ile başlatılan 7 bin 800 metrelik kanal, Edirne'nin, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin ardından 4'üncü nehri olacak. Meriç Nehri baypas edilerek oluşturulan kanalla birlikte 2 bin metreküp/saniye seviyesinde taşan Meriç Nehri artık 2 bin 500 seviyesine de çıksa, taşkınlar olmayacak.

DHA'nın haberine göre; Yunanistan ve Bulgaristan'a sınır Meriç Nehri üzerinde devam eden, "Kanal Edirne Projesi" ile birlikte yürütülen, Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalı ile 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi su baskınlarından kurtarılıp, 7 kilometre uzaklıkta tekrar Meriç Nehri'ne bağlanacak. Tahliye kanalının tamamlanması ile yaklaşık 1000 metreküp/ saniyelik taşkın suyunu kaldırabilecek kanalın taban genişlik kapasitesi 50, derinliği de 4.5 metre olacak. Kanal Edirne ve Meriç Nehri yatak temizliği ve diğer çalışmalar tamamlandığında, yeni rekreasyon alanı oluşturulacak, Meriç Nehri boyunca 6 bin metre ve Kanal Edirne boyunca 16 bin metre olmak üzere toplam 22 bin metre yürüyüş ve bisiklet parkuru yapılacak.

'Kanal Edirne'nin kent için çok önemli olduğunu söyleyen Murat Acu, "Kanal kazısı çalışmaları günümüz itibarıyla yüzde 99 oranında tamamlandı. Proje kapsamında 2018 yılında kalan sedde dolgusu ve 1 adet köprü tamamlanarak yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlanması hedeflenmektedir. Kanal üzerinde yaya ve araç geçişleri için bulunan 5 adet köprünün 4 adedi bitirilmiştir. Kalan 1 adet köprü imalatına Şubat 2018'de başlanılmış olup, 2018 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanmaktadır. Proje ile su artık yatağında akacak. Kontrol edilmeyen su kendisine yol bulmak için her yere saldırır. Bu proje ile suyun artık yatağında ve kontrol edilebilir bir düzen içerisinde akışı sağlanmış olacaktır. Kanal Edirne Projesi tamamlandığında etrafındaki rekreasyon alanları da yapıldığında Edirnelilere çok güzel bir sosyal yaşam alanı sunulmuş olacaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-edirne-projesi-tamamlanmak-uzere_165268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!