Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Tapuda Yeni Dönem

"Kanal İstanbul Güzergahı Birkaç Ay İçinde Belirlenecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul güzergahının henüz tam olarak belirlenmediğini belirterek, "Kanal İstanbul’la ilgili 5 tane güzergah üzerinde çalışılıyor, halen bitmiş değil. Birkaç ay içerisinde bitmiş olacak, resmen ilan edeceğiz” diye konuştu.

yapı.com.tr
"Kanal İstanbul Güzergahı Birkaç Ay İçinde Belirlenecek"

Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nın (Eurasia Rail) açılışını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 30 ülkeden 300’e yakın katılımcıya Türkiye’ye bu konuda sanayi-üretim yatırımı yapmaları çağrısında bulundu. Hürriyet'ten Sadi Özdemir'İn haberine göre, Yıldırım, sektörün küresel devlerine, “Tedarikçi firmalar, basit ve kolayı tercih etmeyin, ‘mal satalım işimize bakalım’ dönemi artık bitti. Bundan sonra uzun vareli stratejik işbirliğine ihtiyaç var. Belirli yeryerde teknolojiyi ve imalatı tutmanın, demiryolu sektörünün gelişmesine hiç faydası yok. Türkiye’de müşterek imalata çok önem veriyoruz ve teşvik ediyoruz. Türkiye’de müşterek imalat yapalım ve bölge ülkelerine de, dünyaya da ihraç edelim” diye seslendi. Yıldırım, hükümet olarak demiryollarına 2003’ten bugüne 20 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 10 yılda da 40 milyar dolara yakın yatırım planlandığını açıkladı.

Binali Yıldırım, yapımı planlanan bir diğer büyük proje olan Çanakkale Köprüsü projesi için de, “Bu köprü 2023 senesine kadar hizmete girmiş olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2023 metre olacak. Türkiye’nin tarihe saygısını simgeleyecek. Dünyada kuleler arası açıklık olarak birinci olacak. Köprünün adı da ‘Çanakkale 1915’ olacak” dedi. Kanal İstanbul’un güzergahıyla ilgili her habere itibar edilmemesi gerektiğini birkezdaha vurgulayan Bakan Yıldırım, “Kanal İstanbul’un güzergahı hiçbir zaman resmen bizim tarafımızdan açıklanmadı. Kanal İstanbul’la ilgili 5 tane güzergah üzerinde çalışılıyor, halen bitmiş değil. Birkaç ay içerisinde bitmiş olacak, resmen ilan edeceğiz” diye konuştu.

Yatırıma davet etti

Yüksek ızlı Tren (YHT) ihalesi için de hazırlıkların devam ettiğini söyleyen Yıldırım, hızlı tren setlerinde yerli üretimin vazgeçilmez kriter olduğunu vurguladı. Yıldırım, "80 adet hızlı tren seti önemli. Zannediyorum 5-6 milyar doları bulan bir yatırım. Bu yatırım bir satın alma şeklinde planlanmıyor, yurt içinde mümkün olduğunca yerli katkı oranıyla yapılmasını öngörüyoruz. Biz dünyanın bilinen üreticilerini Türkiye’ye yatırıma davet ettik, bazıları hali ortaklıklarını kurdu. Fabrikalarını yapanlar da var. Amacımız sadece hızlı tren seti almak değil hızlı treni üreten, kullanan ve ihtiyacı olan ülkelere temin eden bir Türkiye” dedi.

Haydarpaşa son durak olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı son değişikliklere göre Haydarpaşa Garı’nın hızlı tren seferlerinin son durağı olacağını yapılacağını aktaran Yıldırım, “Hızlı tren Ankara’dan geliyor Pendik’te duruyor. Pendik ve Ayrılıkçeşme-Haydarpaşa arasında banliyö hattı ile hızlı tren beraber çalışacak. Buradaki hat tamamen yenileniyor. Bir hızlı tren hattı bir de banliyö hattı olacak. Takriben 2 yıl, banliyö hattının bitimiyle beraber” dedi. İstanbul’un her iki yakasında da banliyö hatları inşaatlarının sürdüğnü hatırlatan Bakan Yıldırım, “Anadolu yakasında Pendik’ten Ayrılıkçeşme’ye kadar olan bölüm, oradan Marmaray, Kartal metrosuyla birleşmiş oluyor. İkinci bölüm de Kazlıçeşme’den Halkalı’ya devam ediyor. Onun inşaatı biraz gecikti maalesef. Firmayla ilgili bazı sıkıntılardan dolayı ama bundan sonra arkadaşlarımız öncelikle bu proje üzerinde çalışacaklar. En geç 2018 içinde hizmete almış olacağız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-guzergahi-birkac-ay-icinde-belirlenecek_143473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!