Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul için İkinci Kez Bilirkişi Raporu İstendi

Kanal İstanbul projesi için verilen ÇED olumlu kararına karşı açılan davada Danıştay ikinci kez bilirkişi incelemesi istedi.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul için İkinci Kez Bilirkişi Raporu İstendi (Fotoğraf: AA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında “çılgın proje” olarak açıkladığı Kanal İstanbul’un bugüne dek ihalesi bile yapılamadı ancak çevresindeki verimli tarım arazileri imara açılarak betonlaşmaya başladı.

İstanbul’un geleceğini tehdit eden projeye karşı başlatılan hukuki süreç ise tıkandı. 2020 yılının başında verilen ÇED olumlu kararına karşı Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, 14 kurum ve 190 kişiyle birlikte iptal ve yürütmenin durdurulması talebiyle yurttaş davası açmıştı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; dava kapsamında 2022 yılında bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi raporunda Kanal İstanbul’un çevresel, tarihi, kültürel, kentsel ve ekonomik açıdan sakıncaları ortaya konuldu.

4 yıl geçmesine karşın hiçbir karar verilmedi. İstanbul idare mahkemelerinde görülmeye başlanan davalar Danıştay’a gönderildi. Ve Danıştay tekrar bilirkişi raporu istedi.

“Talan geri dönülemez bir boyuta varıyor”
Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada “Kanal İstanbul’a karşı çok geniş kesimlerin, İstanbul halkının mücadelesi sürüyor. Bu mücadelenin ayaklarından biri olarak başlattığımız hukuksal süreçlerse mahkemeler arası döngülerle ve bilirkişi ücretleriyle tıkanıyor. Rant kanalına karşı açılan davalarda yıllardır bir karara varılamamış olması ve sürekli yenilenen dava masrafları yurttaşların adalete erişimini engelliyor. Ayrıca davalarda süreçler uzadıkça kanal yapılacağı söylenen bölgede imar hareketliliği yani talan geri döndürülemez bir boyuta varıyor.” denildi.

Açıklamada, “Danıştay 4. Dairesi geçtiğimiz haftalarda yürütmeyi durdurma konusunda karar vermeksizin daha önce 300 bin TL’ye yakın yargılama gideriyle yürütülen davalardan tekrardan ayrı ayrı 10 bin TL ile 65 bin TL arasında değişen keşif-bilirkişi paraları talep etti. Kanal İstanbul’un ÇED olumlu kararına karşı açılan 20 davanın toplam masrafının 1 milyon liraya varabileceğini tahmin ediyoruz. WWF’in imar planı iptal davasında ise 200 bin lira bilirkişi ücreti istendiğini biliyoruz. Bizlerden ikinci kez tekrarlanan bilirkişi keşfi için 100 binlerce lira para ödememiz isteniyor. Gelinen aşamada, sadece kanal davasında değil rekor üzerine rekorla istenen bilirkişi ücretleri, çevre davalarında hak arama özgürlüğünü kısıtlayıcı bir boyuta ulaşmıştır.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-icin-ikinci-kez-bilirkisi-raporu-istendi_201126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!