Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Kanarya Mahallesi'nde Halk Kışkırtılıyor”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, katıldığı “Kentsel Dönüşüm Yasası ve Uygulamaları” toplantısında Kanarya Mahallesi’nde bir takım illegal güçlerin halkı kışkırttığını söyledi.

yapi.com.tr
“Kanarya Mahallesi'nde Halk Kışkırtılıyor”

Küçükçekmece Belediyesi ile Tüm Mühendisler ve Mimarlar Derneği’nin (TMMD) işbirliğiyle düzenlediği “Kentsel Dönüşüm Yasası ve Uygulamaları” toplantısında Türkiye’nin dört noktasında süren kentsel dönüşüm süreci tartışıldı.

İHA'nın haberine göre, çok sayıda mimar ve mühendisin katıldığı toplantıda kentsel dönüşümde gelinen aşamalar, yerel yönetimlerin süreçteki politikaları ve sürecin ne şekilde ilerlemesi gerektiği konuları irdelendi. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve TMMD Başkanı Özcan Soysal birer konuşma yaparak, kentsel dönüşüm sürecinde yapılan çalışmaları anlattı.

Başkan Yeniay, “Hedefimiz, önümüzdeki 15 yıllık bir planlamadır bu çalışma. 15 yıl içerisinde yaklaşık 51 bin 96 birim yapının bulunmuş olduğu bu alanın tamamını tasfiye etmek, yeniden inşa etmek. Bölgemizdeki riskli yapıları riskten arındırırken, aynı zamanda da yeni bir planlama anlayışını ortaya çıkarmaya hedefliyoruz. “

“Küçükçekmece’de tarihi bir kent merkezi inşa etmek istiyoruz”

Dönüşümle birlikte mimarinin bölgeye göre değişeceğini belirten Başkan Yeniay, “Küçükçekmece Meydan civarında az katlı yapılarımız var. Burada tarihi bir kent merkezi inşa etmek istiyoruz. Bu yüzden oradaki tarihi binalara saygı gösterecek bir planlama anlayışı içerisindeyiz. Ama bazı yerler var ki, çok daha yüksek katlı olacak. Mahalle ilişkisini, komşuluk ilişkisini öldürmemek gerekiyor. Her tarafı sitelerle doldurmamak gerekiyor” diye konuştu.

“Havaalanı ciddi engel”

Başkan Yeniay, ilçede devam eden kentsel dönüşümü olumsuz etkileyen Atatürk Havalimanı Mania planını da değerlendirdi. “Havaalanı bizim açımızdan ciddi bir engel” diyen Başkan Yeniay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hava Mania’dan dolayı özellikle sivil havacılık normları çerçevesinde kısıtlılık alanında kalıyoruz. Bu iniş kalkış koridorunun dışında etkilenme bölgeleri vardır. Havaalanını merkez kabul edip, yaklaşık 4 kilometrelik bir yarıçap çizip, bu bizim nüfusumuzun yarısından fazlasının yaşadığı yere isabet ediyor. Bu alanda 78 rakımını deniz seviyesinden esas alıyor. Bunun üzerindeki yapılaşmayı 2 katı geçemeyiz diyor. 1985’te vatandaş 4,5 kat gibi yapıları yapmış. Şimdi diyorlar ki, bu yapıları yıkacaksınız bunun yerine iki kat yapacaksınız. İnsaf diyoruz. Yasal hakları olan binayı iki kata indireceğiz. Bu insanları bir yere götürme şansımız yok. Ulaştırma Bakanımız bu konun üzerinde hassasiyetle duruyor ama şu engeli aşamadık. Sayın bakanımızın başkanlığında iki toplantı yaptık. Bu manada 3-5 yıl içerisinde havaalanının kalkacağı ifade ediliyor. Ama biz 3-5 sene daha vakit kaybetmeyelim. Depremin ne zaman geleceğini bilmiyoruz.”

“Kanarya Mahallesi'nde illegal güçler halkı kışkırtıyor”

Başkan Yeniay, yaptığı konuşmada ilçede bulunan Kanarya Mahallesi’nde birtakım illegal güçlerin dönüşüm sürecinde halkı kışkırttığını söyledi. “Keçi can derdinde kasap et derdinde” diyen Başkan Yeniay, “Biz derdimizle uğraşıyoruz. Risklerimizden kurtulalım diyoruz. Birileri burada siyasi bir şeyler nasıl elde edebiliriz, acaba bunu nasıl provoke edebiliriz. Birtakım siyasi ve illegal güçler hepsi iç içe girmişler. Kapı kapı dolaşıyorlar. Malum tipler vatandaşı kışkırtıyor. Sanki vatandaşın canı gitmeyecek de onun canı gidecek. Fitne fesat acaba bu işi nasıl bozabiliriz diye düşünüyorlar. Bunlar da risktir. Ama mutlak surette bunlarla da başa çıkacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanarya-mahallesinde-halk-kiskirtiliyor_104930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!