Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kanun, Yönetmelik, Standart Tamam ama Teşvik Eksik

Artık binalar enerji tüketimlerine göre sınıflandırılacak ve Enerji Kimlik Belgesi alacak. Isı yalıtımı olmayan binalar belediyeden onay alamayacağı için inşasına izin verilmeyecek. Yani yalıtımı zorunlu kılan kanun, yönetmelik, standart ve mevzuatlar tamam, ama uygulamayı destekleyecek ve kolaylaştıracak finansal teşvikler eksik…

yapi.com.tr
Kanun, Yönetmelik, Standart Tamam ama Teşvik Eksik

nerji ithalatına 48 milyar dolar ödeyen ve bunun 7.5 milyar dolarını yalıtımsızlık nedeniyle her yıl havaya savuran Türkiye’de, ısı yalıtımı yaptırmak enerji tasarrufu için artık zorunlu. Enerji Verimliliği Kanunu, TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği ve 5 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince ısı yalıtımı yasal olarak da zorunlu. Artık binalar enerji tüketimlerine göre sınıflandırılacak ve Enerji Kimlik Belgesi alacak. Isı yalıtımı olmayan binalar belediyeden onay alamayacağı için inşasına izin verilmeyecek. Yani yalıtımı zorunlu kılan kanun, yönetmelik, standart ve mevzuatlar tamam, ama uygulamayı destekleyecek ve kolaylaştıracak finansal teşvikler eksik…

Binalarda sera gazı emisyonunu azaltan ve ülke ekonomisi için önemli bir tasarruf kalemi olan ısı yalıtımının kamu otoritesi tarafından teşvik edilmesi ve vatandaşların uygulamaya özendirilmesi son derece önemli… Tüketicilerin bütçesine, ülke ekonomisine ve çevreye büyük katkılar sağlayan ısı yalıtımının maliyet olarak görülmemesi gerektiğini belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, en başta yalıtım ürünleri ve uygulamalarındaki KDV’nin kaldırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlanan yalıtım kredileri üzerinden devletin vergi ve fon aldığını hatırlatan Ulu, bunu da tüketicilerin ödediğini belirtti.

Konut kredisinden KKDF ve BSMV alınmadığını hatırlatan Ulu, bu vergi ve fonların yalıtım kredisinden de alınmamasının ve KDV’nin kaldırılmasının gerekliliğini vurguladı. Ayrıca devlet desteği ile Avrupa’daki mortgage benzeri, maksimum 0 ila 0.5 aylık faiz oranlı ve uzun vadeli yalıtım kredisi sağlanmasının da aciliyeti üzerinde duran Ulu, bu konuda Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığını söyledi. Isınmak için bizden çok daha soğuk olan Almanya’dan bile 10 kat fazla enerji tükettiğimizi bildiren Ulu, “Bugün Almanya’daki konutlarda yüzde 90’lara varan enerji tasarrufu sağlanıyor, bizse hala 15 milyon konutun yalıtımsız olduğunu konuşuyoruz. Almanya’da konutlarda enerji verimliliği uygulamaları için alınan kredilerin bir kısmı hibe edilirken kalan kısım da 30 yıla varan vadelerle ve düşük faizlerle ödeniyor bizse vergilerin altında eziliyoruz.” dedi.

Isı yalıtımının binanın yapım aşamasında bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü ila 5’i kadar maliyeti var. Mevcut binalara sonradan yalıtım yaptırmanın maliyeti ise yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL. Yani 100 metrekarelik bir daire için 3 bin ila 4 bin TL arasında… Isı yalıtımı, gerek kış gerekse yaz aylarında faturalarda sağlanan ortalama yüzde 50 düşüşle maliyetini birkaç yılda amorti ediyor ve bina ömrü boyunca tasarrufa imkân yaratıyor.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşmanız yeterli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanun-yonetmelik-standart-tamam-ama-tesvik-eksik_74224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!