Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kanyon'a 48 Saat Mühlet: Ya Kira Ya Kepenk İnecek

Akmerkez ve Kanyon Alışveriş merkezlerinde (AVM) kiracıların "kira indirimi" isteği ve sonucuna göre alışveriş merkezlerini terk edeceklerine yönelik Sabah'ın dünkü haberi büyük yankı uyandırdı. Alışveriş merkezleri ile kiracıları arasında yaz aylarında başlayan kira tartışmasına en son Akmerkez ve Kanyon eklenmişti.

Sabah Gazetesi
Kanyon'a 48 Saat Mühlet: Ya Kira Ya Kepenk İnecek

Akmerkez ve Kanyon Alışveriş merkezlerinde (AVM) kiracıların "kira indirimi" isteği ve sonucuna göre alışveriş merkezlerini terk edeceklerine yönelik Sabah'ın dünkü haberi büyük yankı uyandırdı. Alışveriş merkezleri ile kiracıları arasında yaz aylarında başlayan kira tartışmasına en son Akmerkez ve Kanyon eklenmişti. Aralarında Türkiye'nin önemli markalarının bulunduğu mağazaların sahibi olan toplam 22 kiracı Akmerkez yönetimine "Kirada yüzde 50 indirim yapın aksi halde çıkıyoruz" diye dilekçe vermişti. Akmerkez yönetimi geçtiğimiz hafta kirasını düzgün ödeyen firmalar için bir indirim yaptığını açıkladı ancak bazı mağaza sahipleri bunu yeterli bulmadı ve kiraları indirme konusunda ültimatom verdi.

Ziyaretçi sayısı artacak

Kanyon yönetiminin ise indirime sıcak bakmadığı belirtiliyor. Bu da 30 kadar mağazayı yönetimle karşı karşıya getirdi. 30 marka anlaşarak, Kanyon'a yüzde 50 indirim tekliflerini sundu. İş günü olarak 48 saat içinde istedikleri cevap gelmezse, kepenk indirmeye karar verdiler. Salı gününden itibaren, dükkanlar geri çekileceğini belirtti. Kanyon Genel Müdürü Coşkun Bedük, Kanyon'un yatırımcıları olarak AVM'ler ve perakendeciler arasındaki ilişkilerin güncel konulara endeksli değil, uzun vadeli karşılıklı kazanca dayanması gerektiğine inandıklarını vurguladı. "Builkemiz çerçevesinde ve perakende sektörünün sıkıntılarını paylaşmak adınaönlemleri alıyor ve kiracılarımızla paylaşıyoruz" diyen Bedük, açıkhavada alışveriş konseptiyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren, mimari özellikleriyle tüm dünyada ilgi çeken, dünyanın saygın yayınlarına haber olan ve uluslararası mimarlık ödülleri alan Kanyon'un yaptığı tanıtım ve aktivitelerle ziyaretçi sayısını sürekli yükselttiğini kaydetti.

Bedük, "Kanyon açıldığından beri en yüksek aylık ziyaretçi sayısına da geçtiğimiz Ekim ayında ulaşmıştır. Kanyon olarak bundan sonra da, kiracılarımızı desteklemek üzere AVM'nin genel ziyaretçi sayısını artıracak aktivitelere ağırlık vermeye ve değişik çekim konuları yaratmaya devam edeceğiz" dedi. Tescilli Markalar Derneği Başkan Yardımcısı Aydın Ak, önceki gün yaptığı açıklamada Akmerkez yönetiminin kira indirimi isteyenlere 'Çıkmak istiyorsanız sırada bekleyenler var' dediğini söylemişti.

Akmerkez: Yorum yok!

Akmerkez Kurumsal İletişim Direktörü Ülker Melek: "Hiçbir açıklama yapmayacağız."

İşte sıkıntıya neden olan tablo

Alışveriş Merkezleri Perakendeciler Derneği'nin ekim verileri AVM'lerde sıkıntının her geçen gün arttığını gösteriyor. Verilere göre ekimde bir önceki aya göre enflasyondan arındırılmış reel cirolar yüzde 18 düştü. Metrekare başına cirolar da yüzde 17 azaldı. Taraflar arasında sıkıntıya neden olan tablo da bu.

Sıra diğer AVM'lerde

Markalar şimdi de sıra Galleria ve Capacity'de sıra olduğunu söylüyorlar. Unitim Holding Yönetim Kurul Başkanı Burç Cemiloğlu önceki gün Capacity AVM ile bir toplantı yaptı. Yüzde 50 indirimli teklifini sundu, gelecek cevaba göre hareket edecek.

 Perakendede ciro yüzde 22 düştü

AMPD'nin her ay düzenli yayınladığı Perakende Endeksi'ne göre, ekim ayı organize perakendeye yaramadı. Organize perakendenin cirosu yüzde 22 düştü. Sektör yıl bazında yüzde 8 büyüme kaydederken, krizin etkilerinin hissedilmeye başladığı ekim ayında ise bir önceki aya göre yüzde 22'lik birkaybı yaşadı. Geçen yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında da yüzde 10'luk bir kayıp olduğu görülüyor.

İstinyePark'tan kiracılarına 12.5 milyon euroluk jest

Markaların temsilcileri, kendilerini anlayan olumlu örnek olarak İstinyePark'ı gösteriyor. İstinyePark Genel Müdürü Hakan Kurt; şu bilgiyi verdi: "Mayıs 2008 piyasada, sektörde sıkıntı yaşanacağını anladık. Öngördük. Özellikle zor durumda olan tekstil markalarına pazarlama desteği verelim dedik. Yüzde 10 ile yüzde 30 arasında kira indirimi yaptık. 2008 sonuna kadar devam edecek. Tekstil firmaları 2009 planlaması içine girdiler bugünlerde. Onlar yine bir şey demeden, yatırımcılarla bir araya geldik ve sorunlarını dinledik. Yatırımcılar 12.5 milyon euro'luk destek vermeye karar verdi. Yatırımcı 12.5 milyon euro az kazanmaya göze aldı. Bu da üç kategoride markalara yansıtılacak." Kurt'un açıklamasına göre, öncelikle 2009 güvence altına alınacak. Yılsonuna kadar euro 1.90, dolar 1.50 YTL üstüne çıkarsa, sabitlenecek. Ortak giderlerde yüzde 25 indirim yapılacak. Kiracılara pazarlama desteği verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanyona-48-saat-muhlet-ya-kira-ya-kepenk-inecek_64908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!