Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kapadokya Alan Başkanlığına Hazırlanıyor

Kapadokya'nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması ve farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığında toplanmasını öngören kanun teklifi görüşmeleri, bu hafta TBMM Genel Kurulunda yapılıyor.

yapi.com.tr/AA
Kapadokya Alan Başkanlığına Hazırlanıyor

Farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin tek yönetimde toplanarak karmaşaya neden olan durumun ortadan kalkmasını sağlayacak Kapadokya Alan Başkanlığının, bölgedeki her türlü aykırı uygulamanın giderilmesi, gerektiğinde aykırı uygulamaya konu yapı ve tesisleri yıkma veya yıktırmaya direkt yetkili olması hedefleniyor.

Kapadokya'nın tarihi ve kültürel değerleri ile doğal dokusunun korunmasına ve yaşatılmasına yönelik alınan tedbirlere aykırı davranılması halinde ağır para cezaları uygulayabilecek Alan Başkanlığının, kaçak yapılaşmaya engel olup caydırıcılığı artırması, bölgeye gelen turistlere daha kaliteli hizmet sunulmasına imkan sağlaması amaçlanıyor.

Kapadokya Alan Başkanlığı uygulamasının yürürlüğe girmesiyle, bölgenin tarihi ve doğal zenginliklerinin gelecek yüzyıllara miras kalabilmesi için yapılacak çalışmalar, bölge halkı ve turizmcilerin umutlarını artırdı.

"Geniş bir yetki alanı olacak"
Kanun teklifini hazırlayanlardan AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya Alan Başkanlığının geniş bir yetki alanı olacağını belirtti.

Bölgedeki sit alanlarının, farklı bakanlık ve kurumların yetkisinde olması nedeniyle, korumaya yönelik atılacak adımlarda bile yetki karmaşasının ortaya çıktığını anlatan Açıkgöz, yeni sistemin en önemli amacının Kapadokya'yı korumak ve geliştirmek olduğunu dile getirdi.

Turistik merkezlerin önemli bölümünün belde ve köylerden oluşması dolayısıyla imkanların yetersiz kaldığını kaydeden Açıkgöz, alan yönetimiyle yılda ortalama 3 milyon turistin gezdiği bölgedeki hizmet kalitesinin de artacağını vurguladı.

Kapadokya'nın, doğal ve kültürel değerleriyle insanlığın ortak mirası, Türkiye turizminin de en önemli destinasyonlarından olduğunu ifade eden Açıkgöz, şunları kaydetti:

"Bölgemizde, arkeolojik, kentsel ve doğal sit alanları var. Bunlar birçok farklı bakanlık, kurum ve kuruluşu ilgilendiren, birbirine girmiş, girift bir yapıya dönüşmüş. Yetki karmaşası içinde çözümsüzlüğe giden bir durum var. Mevcut anlayışla Kapadokya'yı ne istediğimiz şekilde koruyabiliyor ne de hak ettiği noktalara ulaştırabiliyoruz. O yüzden yetkilerin tek elde toplanacağı, vali başkanlığında bir yönetim biçimi kurup, koruyarak, geliştirerek ve tanıtarak bölgeyi hak ettiği yerlere ulaştıracağız."

Türkiye'ye 2023'te 70 milyon turist gelmesinin hedeflendiğine işaret eden Açıkgöz, "Bu kapsamda Kapadokya için ise en az 6 milyon ziyaretçi hedefimiz var. Bunları planlarken mevcut yapı yetersiz kalacaktır. Yetki karmaşasının ortaya çıkardığı denetimsizlik kaçak yapılaşmaya yöneltiyor." dedi.

Alan yönetiminin Avanos, Ürgüp, Derinkuyu ve Gülşehir ilçelerinin yanı sıra 9 belde ve 21 köyü kapsadığını anlatan Açıkgöz, "Bu alanda 150 bin kişiye hizmet verecek. Bu yerlerde 56 teknik personelimiz var. Bu kadar personelle 3 milyondan fazla turiste hizmet vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla kaliteli ve yeterli hizmeti veremiyoruz. Amacımız, doğru yönetim biçimiyle bölgemizi korumak ve kalkındırmak." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapadokya-alan-baskanligina-hazirlaniyor_172760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!