Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapasite Kullanım Oranı Haziran Ayında Yüzde 76,7

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan, bir önceki aya göre ise 1,5 puan artarak, yüzde 76,7 seviyesinde gerçekleşti.

yapi.com.tr / AAMerkez Bankası tarafından düzenlenen ve haziran ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1,888 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''imalat sanayinde kapasite kullanım oranı'' sonuçları açıklandı. Buna göre, geçen yıl Haziran ayında yüzde 73,3 olan kapasite kullanım oranı, 2011 yılı Haziran ayında yüzde 76,7 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, mayıs ayında da yüzde 75,2 düzeyindeydi.

''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın Haziran ayına kıyasla dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanım oranı 3,7 puan artışla yüzde 75,9, dayanıksız tüketim mallarında 1,5 puan artışla yüzde 72,4, tüketim mallarında 1,9 puan artışla yüzde 73 oldu.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 85,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında görüldü.

Bunu yüzde 84,5 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, yüzde 80,9 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, yüzde 80,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 78,6 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 67,5 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması geldi. Gıda ürünleri imalatında yüzde 69,4, içeceklerin imalatında kapasite kullanım oranı yüzde 69,7 olarak hesaplandı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/kapasite-kullanim-orani-haziran-ayinda-yuzde-76-7_88043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!